Дома Health Предизвикувачи на главоболка

Предизвикувачи на главоболка

254
0

Предизвикувачи на главоболка

Тие велат дека главоболката може да има стотици причини. Некои се сериозни и бараат помош од лекар, а некои едноставно можеме да ги отстраниме сами.

Набројуваме три причини за главоболка кои лесно се елиминираат.

Ако работите на компјутер, држете го екранот во висина на очите за да не мора да го свиткате вратот надолу или нагоре.

Имено, долготрајната напнатост во вратот и рамената поради неправилна положба може да предизвика главоболки.

Пијте повеќе течности и намалете го внесот на кофеин. Дехидрацијата може да биде поттик за главоболки.

Дали често имате главоболка? Еве како брзо да се ослободите од болката без употреба на лекови

Чувствителноста на храна може да биде и причина за болка. Ако се сомневате дека вашата главоболка се јавува после јадење одредена храна, напишете дневник за храна.

Обрнете внимание на храната која може да предизвика проблеми и содржи тирамин, како што се црвено вино, пиво, авокадо, јаткасти плодови, семки, чоколадо и оние богати со него, како што се некои видови чај, кафе, капини.

Претходна објава5 причини зошто треба да јадете по едно јаболко секој ден
Следна објаваПотребно е толку малку за да се биде среќен

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име