Дома Твој Готвач Првиот десерт на светот: Ви требаат само две состојки и има фантастичен...

Првиот десерт на светот: Ви требаат само две состојки и има фантастичен вкус (РЕЦЕПТ)

1231
0

Првиот десерт на светот: Ви требаат само две состојки и има фантастичен вкус (РЕЦЕПТ)

Ништо поедноставно, туку слатко…

Најстариот десерт на светот се споменува во древните записи, а се верува дека воините го јаделе пред да тргнат во битка за да имаат доволно сила.

Создаден е пред приближно 6.000 години и се нарекува пастели или интрион. Станува збор за топчиња со само две состојки, и двете се толку здрави и лековити што треба да ги јадете што почесто.

КРЕМ САЛАТАТА СО СУСАМ: Од пет состојки ќе добиете вкусна фантазија – одлична и украсна за сите празници!

Еве како да го направите најстариот десерт на светот.

Состојки:

300 гр чиста мелена паста од сусам (таан)

300 гр мед


Подготовка: Овие две смеси убаво измешајте ги и со раце формирајте топчиња . Ставете ги во фрижидер да се стегнат – и толку.

Совет: Можете сами да направите таан. Потребно ви е излупено, суров сусам, малку масло од сусам (2 лажички масло прави половина до една чаша семки). Пред блендирање , малку пропржете ги семките додека не добијат златна боја. Се става во блендер, се додава масло и се матат додека не се добие мазна, густа смеса.

Претходна објаваМагдоносот е магична билка: Отстранете ги темните кругови лесно и природно
Следна објаваИсфрлете ги од вашиот живот што е можно поскоро: Четири непогрешливи знаци дека некој ви ЉУБОМОРИ, љубомората е се поприсутна

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име