Дома Нега и убавина Прва помош за испукани усни…

Прва помош за испукани усни…

304
0

За време на студените денови, усните се суви, груби, а на некои места дури и распукани. За да го спречите ова, подмачкајте ги со мелем или мелем направен од природни состојки. Постојат и методи на длабока хидратација со хијалуронска киселина која може да ги храни чувствителните усни.
КАРМИН – ЛОШО РЕШЕНИЕ
Да се сокријат испукани усни со кармин и сјај е лош потег, бидејќи мешавина од кармин и мртви строфи над пукнатините не изгледа привлечно. Некои мелеми не ги хидрираат усните, но ја сушат мукозната мембрана и создаваат слој што спречува усните да апсорбираат влага. Најлоши се мелемите со ментол. Изберете природни производи со неутрални ароми.
НЕ ЛИЖЕЊЕ ГИ УСНИТЕ
Распуканите усни можат да бидат болни и крвави. Многу луѓе погрешно мислат дека лижењето ќе им ги навлажни устите, но тоа не е добро решение. Добар избор е да капнете неколку капки масло од сусам на усните. Краставицата исто така може да помогне. Исечете ја краставицата во средно-тенки прстени и ставете ги на усните. Од краставицата, водата полека ќе се пренесе на усните и ќе ги навлажни.
ВНАТРЕШНА ХИДРАЦИЈА
Устата ќе има корист и од течностите што ги внесувате во вашето тело. Пијте многу вода, обезбедете му на организмот доволни количини на витамини од групата Б, железо и есенцијални масни киселини.
ПИЛИНГ
Не ги корнете исушените парчиња кожа. Наместо тоа, направете пилинг со мешавина од кафеав шеќер и вода. Нанесувајте и нежно втријте од смесата во усните додека не станат меки.

Претходна објаваЛогичка задача: Кој број треба да стои наместо прашалникот?
Следна објава5 причини зошто е добро да пиете топла вода

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име