Дома Здравје Празниците се зад нас, време е за детоксикација!

Празниците се зад нас, време е за детоксикација!

266
0

Да се ​​исфрлат сите токсини што се собрале од прекумерно јадење, најдобриот начин за детоксикација е лесна медитеранска диета.

Време е за детоксикација…


Се верува дека секој треба да се подложи на детоксикација најмалку еднаш годишно, по можност по зголемениот внес на храна за време на празниците. Обично, диета за детоксикација се спроведува седум дена, а видот и квалитетот на консумираната храна се важни, а не прекумерното ограничување, бидејќи гладувањето или прескокнувањето оброци може дополнително да го забават метаболизмот.


Најдобар начин за детоксикација е лесна медитеранска диета заснована на цели зрна, многу зеленчук и овошје и риба и млечни производи со малку маснотии.


Чорби, овошје и салати…


За да се прочистат сите токсини што се акумулирале од прекумерно јадење од телото, потребно е да вклучите што повеќе супи и чорби во менито. Се претпочитаат супа од зеленчук со малку маснотии и чорби подготвени, на пример, од брокула, карфиол, зелка…


Овие сојузници на црниот дроб се богати со хлорофил, кој е добро познат „чистач на црниот дроб“, а зелките се карактеризираат и со содржина на фитохемикалии кои ја зголемуваат способноста на црниот дроб да ги неутрализира токсичните материи. Неизоставен дел од секоја програма за детоксикација е коренест зеленчук – како што се моркови, цвекло, целер – бидејќи тоа е вистинска ризница на хранливи материи пријатели на црниот дроб (особено витамин Ц и калиум).


Топла супа од домати, која е исто така одличен извор на моќен антиоксиданс ликопен со корисен ефект врз холестеролот, исто така ќе ви се најде за обновување на исхраната. Празничните прослави се периодот кога телото се внесуваат повеќе масти и холестерол, така што ликопенот е добредојдена помош за здравјето на срцето и крвните садови.


Бидете сигурни дека внесувате доволно течности, особено изворска и минерална вода и не е лошо да посегнете по билни чаеви – средства за чистење на телото. Покрај разноврсниот зелен чај, кој ја забрзува работата на црниот дроб, што придонесува за чистење на организмот, ќе помогне и чајот од коприва, кој го стимулира метаболизмот.
Дајте предност на овошјето на јаболката, крушата и грејпфрутот затоа што тие се богати со пектин, диетални влакна растворливи во вода, што се покажа како средство за малку намалување на нивото на холестерол во крвта.


Бидете сигурни да уживате во вашите салати од зеленчук, тие обезбедуваат голем број на високо-вредни супстанции кои помагаат во метаболизмот, ја зајакнуваат одбрамбената моќ на организмот и го „чистат“ телото од токсини. Зачинете ги салатите со квалитетно маслиново масло.


Квалитетни протеини…


За детоксикација, лесни оброци со риба и мешунки и млечни производи со малку маснотии се препорачуваат како извор на протеини, а месото или јајцата треба привремено да се ограничат или да се отстранат целосно.


Рибините протеини полесно се варат од протеините од месо и млеко. Рибата содржи и соединение триетиламин, кое го стимулира лачењето на дигестивните ензими и со тоа го олеснува нејзиното варење. Рибата има ниски енергетски вредности и содржи омега-3 масни киселини неопходни за нормално функционирање на организмот.


Вклучете ферментирани млечни производи кои содржат пробиотици во вашата дневна исхрана, бидејќи тие ќе го забрзаат забавеното варење.

Претходна објаваА, Б, АБ или 0: Која е ‘најсилната’ крвна група?
Следна објаваИграта е исклучително важна за која било форма на развој на детето…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име