Дома Care and beauty Прави чуда: Користете зелен чај за обновување на косата

Прави чуда: Користете зелен чај за обновување на косата

504
0

Прави чуда: Користете зелен чај за обновување на косата

Ќе ја забележите разликата

Покрај тоа што е еден од најпопуларните пијалоци ширум светот со векови, консумирањето зелен чај е исклучително корисно за вашето целокупно здравје, вклучувајќи ја вашата кожа и коса. Тоа е ризница на антиоксиданси, амино киселини, ензими и витамини, кои играат клучна улога во одржувањето на здравјето. Преполн со катехини, зелениот чај помага во намалување на нивото на дихидротестостерон (DTH) – главната причина за губење на косата.

ЗА МЕКА КОСА КАКО СВИЛА Овој производ не чини ништо, ја регенерира косата, го поттикнува растот и штити од оштетување


Спречува опаѓање на косата

Бидејќи зелениот чај е богат со аскорбинска киселина, каротеноиди, токофероли, селен и цинк, може да помогне да се спречи опаѓање на косата, па дури и да се поттикне растот на косата. Епигалокатехин-3-галат (ECGC) присутен во него ги штити клетките на косата од оштетување.

Обезбедува хидратација

Зелениот чај е збогатен со витамин Б, што го прави честа состојка во многу производи за коса, особено шампони и регенератори. Присуството на витамин Б во зелениот чај го прави добар навлажнувач, кој гарантира дека вашата коса е навлажнета.

Спречува првут

Поради своите антиинфламаторни својства, зелениот чај може да ви помогне да се ослободите од првутот. Бидејќи лимонот е одличен извор на витамин Ц, додавањето на неколку капки лимон во вашиот зелен чај може ефикасно да го третира првутот.

Додава сјај

Зелениот чај исто така е преполн со витамин Е, кој значително придонесува за постигнување сјајна и мазна коса.Исто така, има пилинг својства и може да ја заштити косата од надворешно оштетување

Претходна објаваРИНИТИС, ВОСПАЛЕНИЕ НА НОСНАТА СЛУЗНИЦА
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 3 МАРТ! Стрелците ќе бидат во контакт со личноста која им се допаѓа, додека Близнаците ќе бидат во конфликт со партнерот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име