Дома Здравје По овие симптоми можете да го препознаете синузитисот…

По овие симптоми можете да го препознаете синузитисот…

428
0

Не можете да дишете, носот ви е затнат, а ушите ви се блокирани? Звучи како настинка, но не мора да биде. Она што изгледа како минлива болест, всушност може да биде инфекција на синусите.

Всушност, луѓето често го мешаат воспалението на синусите или синузитисот со настинка. Дел од проблемот лежи во тоа што луѓето не знаат да ги препознаат знаците на оваа болест.

„Синусите се празнини исполнети со воздух во коските на черепот. Тие се наоѓаат во коските што ја опкружуваат носната шуплина, а воспалението се јавува кога вирусите, бактериите, а понекогаш и габите ќе го пронајдат својот пат во слузницата на синусите“, објаснува д-р Ричард Нас.

Друга причина зошто луѓето не знаат дека имаат синусни инфекции е тоа што инфекциите на синусите обично се јавуваат по настинка.

„Синусите се поподложни на инфекција по настинка“, истакнува отоларингологот Ери Т. Ватерман.

Но, додека настинките обично исчезнуваат во рок од пет дена, воспалението на синусите трае повеќе од 10 дена. Акутниот синузитис трае околу четири недели, субакутен од четири до 12 недели и хроничен 12 недели или повеќе.

„Хроничното воспаление настанува кога акутно или субакутно воспаление не се лекува“, предупредува д-р Ватерман.

Иако тогаш симптомите се поблаги, тие треба да се третираат, а тоа се знаци кои укажуваат дека е време да се консултирате со лекар кој може да ви дијагностицира синузитис.

Болка во лицето

Синусите се наоѓаат на челото, помеѓу очите и под очите. Поради ова, во зависност од тоа каде е воспалението, може да се појави чувство на притисок над образот, помеѓу очите, на челото или дури и над горните заби.

Затоа е време да се консултирате со лекар доколку ви се чини дека имате постојана забоболка или главоболка.

Затнат нос

Синусната инфекција ве спречува да го дувате носот, што доведува до таложење на слуз во носот и синусите. Како резултат на тоа, вашиот нос може да биде постојано течен или блокиран, а слузта густа или обоена.

Рапав глас, болки во грлото, губење мирис или кашлица

Слузта што се акумулира во вашиот нос за време на воспалението може да истече во задниот дел на грлото, што ќе доведе до рапав глас, болки во грлото, губење на мирис или кашлица. Друг знак за посериозна болест од настинката е густата и обоена слуз што ја искашлувате.

Лош здив

Слузот што капе низ грлото може да предизвика лош здив. Ако вашиот нос е затнат, дишете преку устата, што го суши, што придонесува за лош здив.

Што ако имате некој од горенаведените симптоми?

Ако некој од овие симптоми опстојува десет дена или повеќе, време е да посетите лекар. Ќе ви го прегледаат грлото и ќе ви препишат капки за нос или друг лек, вклучително и антибиотик кој е неопходен во случај на бактериска инфекција.

Претходна објаваОвие лековити растенија ќе ви помогнат во борбата против анксиозноста
Следна објаваПобедете го гладот ​​навечер со овој трик

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име