Дома Life Појадокот е важен: што треба и што не треба да се јаде

Појадокот е важен: што треба и што не треба да се јаде

329
0

Појадокот е важен: што треба и што не треба да се јаде
Ако појадувате напладне и имате време само за уште еден оброк во текот на денот, тоа значи дека ги прескокнувате оброците


Експертите се согласуваат дека појадокот е многу важен оброк. Ви ја дава потребната енергија за тој ден, а некои истражувања покажуваат дека може да го намали чувството на глад и ризикот од развој на дебелина и други метаболички нарушувања.

Сето ова не значи дека треба да јадете веднаш штом ќе ги отворите очите. Ако сте гладни веднаш наутро, тогаш јадете секако, а ако не сте, во ред е да почекате.

Многу е важно да го слушате своето тело, изјави за „Health“ диететичарот Бет Блустон од Клиниката за здравје во Кливленд и предупреди дека вистинското време за оброк е кога ќе почнете да чувствувате глад. Никогаш не го одложувајте оброкот бидејќи тоа може да ве натера да земете некоја нездрава храна како колачи.

Кога е последен пат да се јаде?

Експертите се согласуваат дека првиот оброк треба да се јаде околу 9 или 10 часот наутро. Ако се разбудите во 7, појадувате во 10, ручате во 14 часот и вечерате околу 17 или 18 часот, тоа е сосема во ред. Но, ако појадувате напладне и имате време само за уште еден оброк во текот на денот, тоа значи дека ги прескокнувате оброците. Треба да јадете најмалку на секои четири часа, објасни диететичарот Сандра Аревало од Американското здружение за дијабетес.

После толку вкусен појадок: Ќе бидете сити со часови

Да се ​​јаде пред утрински тренинг или не?

Има и исклучоци кога станува збор за правилото „слушај го своето тело“. Имено, добро е да јадете пред тренинг доколку вежбате наутро бидејќи тоа може да ви помогне да избегнете хипогликемија. Некои истражувања покажуваат дека вежбањето на празен стомак ќе го подобри согорувањето на мастите, но тоа не значи дека доведува до побрзо и подобро губење на тежината.

Како да се балансира оброкот?

Препорачливо е да јадете околу 10 грама протеини (грчки јогурт или две јајца) за да се чувствувате сити. Но, и мастите се важни, но важно е да се внимава од каде доаѓаат (јаткасти плодови, екстра девствено маслиново масло). Избегнувајте сланина и друга преработена храна. А на почетокот на денот задолжително водете сметка за внесот на влакна за чувство на ситост и здраво варење (овошје, зеленчук, цели зрна…).

Предлози за здрави оброци и што да не јадете

За првиот оброк да биде здрав, добро е да ги јадете следните комбинации: грчки јогурт со јаткасти плодови или овошје, изматени јајца со некој зеленчук или зелено „смути“, на пример со путер од јаткасти плодови. Уште поважно е да немате десерт или слатки за појадок или кафе со слатко пециво бидејќи тоа ќе ви ја подигне енергијата и наеднаш ќе ви падне!

Дали брзањето е проблем?

Утринската брзање за многумина е вистински проблем, а најголем виновник за јадењето нездрава и брза храна или, од друга страна, воопшто не појадувањето. Со малку добра волја и минимално време, можете да подготвите појадок ноќта пред…

Јајцата можете да ги изматите со сол и бибер и да ги оставите во фрижидер. Исечете овошје или подгответе јаткасти плодови за вашиот утрински јогурт или овесна каша. Замрзнете ги состојките за вашето омилено смути и само изблендирајте наутро.

А што е со кафето?

Не мора да се откажете од кафето. Во умерени дози, тој е здрав стимуланс. За повеќето, тоа значи три шолји дневно. Професијата предупредува дека сè повеќе од тоа може да биде нездраво, лошо да влијае на сонот, да го зголеми крвниот притисок… Важно е да внимавате колку шеќер ставате во кафето.

Претходна објаваШто предизвикува пневмонија
Следна објаваШто кажува вашиот здив за вашето здравје: Дијабетес, инфекција…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име