Дома Life Потребно е толку малку за да се биде среќен

Потребно е толку малку за да се биде среќен

169
0

Потребно е толку малку за да се биде среќен

Танцување на музика од радио пред огледало, љубезни гестови, омилени слатки… Ви откриваме како секогаш да се чувствувате среќни – отсега…

Па, која е тајната на среќата? Експертите се согласуваат дека одговорот лежи во нашето однесување. Всушност, секој треба да ОДЛУЧИ да биде среќен, да си го подобри расположението и позитивно да гледа на работите околу себе. Но, за полесно да ја спроведете оваа одлука, составивме листа на LJ&Z со брзи, едноставни и малку бизарни идеи за постигнување постојана среќа.

Затоа, одете право, станете од канцелариското биро и прошетајте, гледајте комедија, работете…што и да ви носи позитивна мисла на вашето лице и насмевка на вашето лице.

Смејте се искрено. Чарлс Дарвин беше еден од првите што откри дека изразот на лицето може да влијае на расположението и да го одразува. Смејте се и вашиот мозок ќе одговори со создавање чувства на среќа. Толку едноставно!

Обидете се со акупунктура дома , но без игли. Кога се чувствувате под стрес, притиснете ја точката за акупунктура наречена „yintag“, која се наоѓа помеѓу веѓите и држете ја неколку секунди.

Не се нервирајте поради нередот. Наместо тоа, гледајте го купот облека во вашата спална соба како одраз на вашата личност. Одредена количина на неред во куќата може да обезбеди повеќе топлина и удобност отколку совршено уреден дом.

Споделете ја љубовта.Одберете три лица од вашето најблиско опкружување и отворено кажете им колку ви значат. Вербализирањето на чувствата е многу помоќно искуство од изразувањето емоции преку однесување, особено меѓу блиските луѓе.

Гледајте комедии. Иако сè уште не е точно утврдено како смеењето го штити срцето, познато е дека стресот ја оштетува заштитната обвивка на крвните садови. Затоа, облечете ја комедијата и земете голема чинија пуканки.

Размислете позитивно. Обидете се да не размислувате или да кажувате ништо негативно еден час. Ова ќе ви помогне да ги идентификувате мислите или тенденциите кои го уништуваат вашето расположение.

Оставете ги грижите за парите.Ако имате долг, направете се што можете за да го вратите. Планирајте го најефикасниот начин за управување со вашите финансии. Кога ќе ја вратите контролата над парите, ќе се чувствувате многу подобро.

Предизвикувачи на главоболка

Не бидете материјалисти. Сите паѓаме во замката да веруваме дека она што го поседуваме ни дава статус. Всушност, има спротивен ефект. Искуството покажува дека луѓето чии животи се состојат од интересни искуства привлекуваат повеќе внимание и восхит од оние кои покажуваат материјалистички ставови и однесување.

Прегрнете ги саканите. Во некои ситуации, постапките зборуваат погласно од зборовите. Понекогаш само нежна прегратка може да ги отстрани болката и тагата, како и да обезбеди чувство на сигурност.

Опкружете се со мирис на зелено јаболко и краставица.Овие два мириса е научно докажано дека го намалуваат чувството на анксиозност. Купете креми за раце или лице, бањи, шампони, аранжмани од сушени цветови, свеќи или освежувачи на воздух со овие ароми.

Испијте чаша или две. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои пијат една до две пијалоци дневно повеќе се дружат и се помалку социјално изолирани. Но, повеќе од три чаши пијалок дневно ја намалуваат среќата и доведуваат до мамурлак.

Освежете ја вашата врска. Повеќето парови во долги врски не разменуваат нежности толку многу како на почетокот. Затоа, посветете повеќе внимание и време на предиграта и потрудете се повторно да се поврзете со партнерот.

Бидете реални.Поставете си помали, објективно остварливи цели. Нивната реализација ќе ви донесе чувство на задоволство и поттик за нови, можеби и поголеми достигнувања во животот.

Јадете слатки. Доколку повремено се почестувате со омилената чоколадна лента, тоа нема да ве спречи да ја постигнете или одржите идеалната тежина и секако ќе ви го подобри расположението.

Извинете се. Ако сте навредиле некого, извинете му се. Без разлика дали се работи за колега, пријател или сакана личност, искреното извинување ги ублажува последиците од вашиот чин, создава чувство на поголема почит кон другата страна и ви носи олеснување.

Танцувајте таму каде што никој не може да ве види.Нацртајте ги завесите во собата, пуштете ја омилената музика и оставете ритамот да ве однесе. Танцувајте додека не почувствувате дека менталниот спазам стивнува.

https://www.tvoezdravje.mk/5-силни-докази-дека-сакањето-себеси-вод/
5 силни докази дека сакањето себеси води кон поздрав и посреќен живот!

Тргнете се од канцелариското биро. Ако се чувствувате под стрес, станете од работната маса и излезете на сонце и на свеж воздух. Затворете ги очите и запомнете го местото каде што сте се чувствувале добро. Или поканете ги колегите на кафе – неврзан разговор сигурно ќе ви користи.

Скршете го циклусот аргументи. Неверојатно е колку парови постојано се караат за исти работи. Прифатете го фактот дека не постои вистинска и погрешна страна, туку дека едноставно имате различни погледи на работите и дека не вреди да се продолжуваат расправиите.

Пробајте нешто ново и предизвикувачко.Така, ќе стекнете чувство на успех, како и задоволство од користењето на вашиот потенцијал. Тоа може да биде нов спорт, пишување, сликање, странски јазик…

Бидете дарежливи и помагајте им на другите. Почестете го вашиот колега со кафе, помогнете му на стариот сосед по скалите, посветете му повеќе внимание на вашиот партнер. Нивната благодарност и среќа за вашиот гест ќе бидат непроценливи и за вашата среќа.

Претходна објаваПредизвикувачи на главоболка
Следна објаваКако да ги ублажите симптомите на ПМС

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име