Дома Life Постојано подуени и троми? Со неколку ЛЕСНИ трикови ќе се издувате како...

Постојано подуени и троми? Со неколку ЛЕСНИ трикови ќе се издувате како БАЛОН

205
0

Постојано подуени и троми? Со неколку ЛЕСНИ трикови ќе се издувате како БАЛОН

Неколку промени во исхраната можат да ви помогнат за краток временски период да се ослободите од вишокот вода од телото, а со тоа да го започнете процесот на губење на вишокот килограми.

Непријатното чувство на надуеност може да биде последица на гастроинтестинални проблеми, но може да биде предизвикано и од задржување на вишокот вода во организмот!

Постојат многу фактори кои можат да предизвикаат задржување на водата, а еден од најчестите е прекумерното внесување сол. Бубрезите ја регулираат количината на вода што телото ја одржува или исфрла. Доколку консумирате оброци со голема количина на натриум, бубрезите ќе ја задржат водата за да го разредат тоа високо ниво на сол, пишува totallywellness.

Исто така, хормоналните промени за време на менструалниот циклус може да предизвикаат оток. Во една канадска студија, жените пријавиле дека задржувањето на течности достигнало максимум на првиот ден од менструацијата, така што може да забележите шема на надуеност што се јавува во исто време секој месец.

Без разлика на причината, природно е да сакате да го исфрлите вишокот вода од телото.

Еве како да го забрзате тој процес.

Движете се

Умерените вежби можат да ви го расчистат умот, да го подобрат мускулниот тонус и – како бонус – да го стимулираат елиминацијата на вишокот вода од телото. Со потењето се ослободува вода од телото, како и електролити како што е натриумот, кој може да биде причина за надуеност.

Исклучете ја преработената храна од менито

Три четвртини од внесот на сол доаѓа од преработена и ресторанска храна, па ако наместо индустриски преработена храна јадете храна во нивната природна форма, како што се овошје, зеленчук, мешунки, цели зрна, органско месо, риба, јаткасти плодови и семки и пригответе оброци дома, природно ќе го стимулирате исфрлањето на вишокот вода од организмот.

Покрај тоа, индустриски преработената храна содржи бројни вештачки адитиви, кои исто така можат да влијаат на задржување на водата во телото. Од време на време треба да правите детоксикација за да го исчистите и стимулирате црниот дроб да ги исфрли штетните материи од телото, вклучително и вишокот вода.

РАК НА КОЖАТА НАЈЧЕСТО СЕ ПОЈАВУВА НА 2 МЕСТА

Јадете храна богата со калиум

Натриумот и калиумот се балансираат меѓу себе, па ако јадете храна која содржи натриум, обидете се да јадете храна богата со калиум, за да спречите задржување на водата во телото. Вклучете кокосова вода, брокула, магдонос, сладок компир, тиква, портокали, сушено овошје како сливи и темнозелен лиснат зеленчук во вашата исхрана.

Додадете магнезиум во вашата исхрана

Магнезиумот е уште еден електролит кој помага да се регулира балансот на течности во телото. Зелен лиснат зеленчук, авокадо, бадеми и грав се одлични извори на овој минерал.

Пијте вода

Водата за пиење ќе помогне да се разреди нивото на натриум во вашето тело. Иако нивото на хидратација варира, Американскиот институт за медицина препорачува жените и мажите да консумираат 2,7 и 3,7 литри вода од храна и пијалоци секој ден, соодветно.

Ограничете го внесот на јаглехидрати

Јадењето јаглехидрати нема директно да предизвика задржување на водата. Сепак, за секој грам јаглени хидрати складирани во телото како гликоген, телото задржува околу 3 грама вода. На овој начин телото ја одржува својата рамнотежа. Но, кога јадете помалку јаглени хидрати или помал број калории, ќе го потрошите гликогенот, а со тоа и водата.

На овој начин за неколку дена (од 5-10) можете да изгубите 4 или повеќе килограми, кои всушност претставуваат вишок вода. После тоа, доколку сакате да продолжите со корекција на килограмите, од вас се очекува да внимавате на исхраната, но и да се грижите за квалитетот на храната што ја консумирате секојдневно. Во оваа статија, прочитајте како да започнете да ја менувате вашата исхрана.

Претходна објаваРАК НА КОЖАТА НАЈЧЕСТО СЕ ПОЈАВУВА НА 2 МЕСТА
Следна објаваЈулијана ја делеле МИНУТИ до СМРТ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име