Дома Health Постои поврзаност помеѓу мигрената, менструацијата и менопаузата

Постои поврзаност помеѓу мигрената, менструацијата и менопаузата

263
0

Постои поврзаност помеѓу мигрената, менструацијата и менопаузата

Новото истражување покажа дека нападите на мигрена кај жените за време на менструацијата може да се резултат на зголемени нивоа на пептидот CGRP, кој се зголемува како одговор на падот на нивото на естроген. Научниците претходно ја поврзуваа промената на нивото на естроген со појавата на мигрена кај жените, но точниот механизам до сега не беше познат. Новото истражување покажа дека, исто како и нивото на хормоните, концентрацијата на пептидите поврзани со мигрена исто така се менува за време на менструалниот циклус. Значи, постои врска помеѓу мигрената, менструацијата и менопаузата.

Олеснување на симптомите на менопауза

Според истражувањето спроведено во Центарот за главоболка, Charité Universitätsmedizin Berlin , нивото на пептид наречен пептид поврзан со калцитонин, или CGRP, се зголемува кога нивото на естроген во телото се намалува за време на менструалното крварење. Самата причина за ослободување на таков пептид не е позната. Ова откритие објаснува зошто мигрените се почести за време на менструацијата и зошто зачестеноста на мигрените се намалува со менопаузата.

Контрацепцијата и менопаузата имаат влијание врз нивото на CGRP
Студијата опфатила 180 жени кои имале најмалку три напади на мигрена во месецот пред студијата и биле поделени во три групи: жени кои имале редовен менструален циклус, оние кои земале апчиња за контрацепција и жени во менопауза. Жените на иста возраст кои немаат мигрена служеле како контролна група. Нивото на CGRP во крвта и солзите беше анализирано за време на менструацијата и овулацијата кога нивото на естроген е најниско и највисоко. Кај жени кои земале апчиња за контрацепција, примероците биле собрани на четвртиот ден и помеѓу 7-ми и 14-тиот ден по првата пилула.

Резултатите покажаа дека жените кои страдаат од мигрена и имаат редовни менструални циклуси имаат значително зголемување на нивото на CGRP пептид во моментот на крварење од жените кои не страдаат од мигрена. Нивото на овој пептид се намалува и за време на овулацијата кога нивото на естроген е високо. Истите резултати беа потврдени и за примероците од крв и солзи.


Интересно е тоа што жените кои користат апчиња за контрацепција и кои се во менопауза немаат такви промени во нивото на CGRP, без разлика дали имаат мигрена или не. Кај нив мигрената е предизвикана од други предизвикувачи. Неврологот др. Шазија Африди, која не беше вклучена во истражувањето, го опиша истражувањето како „корисно во обидот да се разбере улогата на женските хормони во појавата на мигрена, особено во егзацербацијата на мигрената за време на самото менструално крварење“. д-р. Африди додава дека естрогенските рецептори се наоѓаат во нервните клетки кои создаваат CGRP во тригеминалниот систем.

За тоа дали хормоналната контрацепција помага во борбата против мигрената, др. Африди, како и другите експерти, има поделено мислење. Тој објаснува како третина од пациентите имаат помалку мигрена поради таблетите. Сепак, една третина забележала влошување, а останатите без промена. Повеќето мигрени се јавуваат во периодот од седум дена кога не се земаат хормонски таблети. Затоа дефинитивно треба да се консултираме со специјалист доколку планираме да пиеме апчиња за контрацепција за ублажување на мигрената.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПЕТОК 10 МАРТ! Бикот го чека љубовна врска со пријател, а што следува за Рибите!
Следна објаваЧетири причини зошто зелената салата треба да биде на вашата трпеза секој ден

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име