Дома Your Chef Посна торта со банана без печење: Совршена, подготвена за 5 минути! (РЕЦЕПТ)

Посна торта со банана без печење: Совршена, подготвена за 5 минути! (РЕЦЕПТ)

1967
0

Посна торта со банана без печење: Совршена, подготвена за 5 минути! (РЕЦЕПТ)
Без јајца и млеко, идеална за посни денови

Во деновите пред Велигден повеќето постат, а оваа торта е идеална за таа пригода, бидејќи не содржи јајца и млеко.

Плус, не се пече и брзо се прави, па сега е одлично време да ја направите!

ПОСНО, БРЗО И ВКУСНО: Бајадера со лешници (рецепт)


Состојки: 3 големи зрели банани , 200 грама крупно сечкани ореви или бадеми, 200грама посни бисквити, 60 грама какао , 100 грама омекнат маргарин, 4 лажици мед , ванилин шеќер, половина лажичка цимет , малку сол.

Подготовка: Соединете ги состојките за да добиете мазна маса. Префрлете сè во мала тава или четвртаст сад кој претходно сте го обложиле со хартија за печење. Измазнете со шпатула, поклопете и ставете во замрзнувач половина час.

Извадете, исечете ги на коцки и послужете со топол пијалок.

Претходна објаваИнтелигентните луѓе имаат интересна особина: Дали сте меѓу нив
Следна објаваРИНИТИС, ВОСПАЛЕНИЕ НА НОСНАТА СЛУЗНИЦА

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име