Дома Your Chef Посна пита со зелка! Има фантастичен вкус, секоја домаќинка треба да знае...

Посна пита со зелка! Има фантастичен вкус, секоја домаќинка треба да знае како да го подготви ова

341
0

Посна пита со зелка! Има фантастичен вкус, секоја домаќинка треба да знае како да го подготви ова

Направете посна пита со додаток на зелка и ќе имате вкусен појадок за целото семејство.

ПИТА СО ЈАБОЛКА СО ГОТОВИ КОРИ: Посен деликатес готов за еден час

Неопходно е:

1 главица кисела зелка
2 китки млад кромид или праз

готови кори (15 кори) може и сукани кори
4 лажици варен ориз

црн бибер
маслоПодготовка:
На масло пропржете сечкан кромид додека да омекне, додадете сечкана кисела зелка, исечкана што помала, па пропржете ја. Кон крајот додадете 4 полни лажици ориз.

Измешајте сè, па додадете мл. бибер. На масата намачкајте една подготвена тенка кора, премачкајте со масло, па додадете уште една кора и ставете 2-3 лажици зелка и премачкајте ја преку целата кора. Се тркалаат во ролат и се виткаат во полжав.

Наредете во плех, премачкајте со масло и печете на 200 степени околу 40 минути.

Претходна објава3 МИНУТИ ЗА ДОВЕРБА! Психолозите советуваат како да разговарате со вашето дете уште од најмала возраст
Следна објаваЧетири пијалоци што треба да ги избегнувате ако страдате од висок крвен притисок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име