Дома Life После ручекот барате кревет и сè што сакате да направите е да...

После ручекот барате кревет и сè што сакате да направите е да дремнете? Постои супер ЕДНОСТАВНО решение за надминување на поспаноста

473
0

После ручекот барате кревет и сè што сакате да направите е да дремнете? Постои супер ЕДНОСТАВНО решение за надминување на поспаноста

Комата после ручекот е позната на многумина од нас. Тоа е чувство на замор и поспаност после обилен оброк.


Храната ни дава енергија и нашето тело бара да ја свари и затоа ни испраќа сигнали за одмор. Сè што сака човек во оваа состојба е да легне и да спие. И иако попладневната дремка е многу корисна, ненадејната желба за спиење, на пример, после ужина за време на работа, може да стане значаен проблем што ја попречува нашата продуктивност.

За да се справите со тоа, ве советуваме да следите неколку едноставни правила.

Храна која треба да се избегнува пред спиење
  1. Пијте вода пред јадење

Водата е витална течност за човечкото тело, која придонесува за добро варење на многу начини. Пијте голема чаша вода 20-30 минути пред ручекот за да му помогнете на вашето тело да се справи со храната.

  1. Јадете помали порции

Од големо значење е умереноста во храната. Обидете се да ги намалите или поделите порциите за ручек. На пример, прво изедете половина од вашиот редовен ручек, а потоа, два часа подоцна, откако ќе ја оставите храната да се свари, започнете друг. Ова ќе го зголеми нивото на енергија и продуктивноста.

  1. Правете некоја лесна вежба

Физичката активност придонесува за поактивно збогатување на телото со кислород, што помага во зајакнувањето. Доколку спортот не е достапен, прошетајте кратко или користете ги скалите наместо лифтот.

  1. Пијте кафе

Силното кафе може да ви помогне брзо да се справите со чувството на поспаност. Тој е одличен стимуланс кој го зголемува вниманието и расположението, а е и добра опција за оние кои имаат многу ограничено време.

  1. Јадете суви урми

Сувите урми можат да бидат совршен десерт после вашиот главен оброк или како независна ужина. Тие се богати со минерали и калиум кои можат да го зголемат нивото на енергија.

Претходна објаваМЕЧ со две острици: Какво овошје смеете да јадете за појадок?
Следна објаваБабини коцки со вкус на кафе и ореви (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име