Дома Позитив на денот После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот…

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот…

256
0

Православните верници денеска го празнуваат Свети Јован Крстител.

За Јован самиот спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него се законот и пророците. Според преданието, Јован го крстил Исус.

Првичното место на служба му била јорданската пустина, а потоа јорданскиот брег. Она што тој постојано го нагласувал е дека неговото крштение со вода е само подготовка за пречекот на Месијата и дека Месијата кој доаѓа е поголем од него.

Моштите на Св. Јован Крстител се наоѓаат на неколку места низ светот, меѓу нив и Бигорскиот манастир Св. Јован Крстител во Македонија. Токму на тоа свето место се наоѓа и чудотворната икона на Свети Јован Крстител.

Дел од Македонците овој ден го празнуваат како семејна слава, а именден слават Јован, Јована, Ване, Иван…

Честит празник, среќна слава и именден на оние што го носат ова свето име.

Претходна објаваТест за набљудување: Пронајдете ги нелогичностите на оваа слика?
Следна објаваЗошто правилната исхрана е важна за дигестивниот систем и имунитетот на детето?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име