Дома Your Chef Посен чоколаден куглоф со вишни

Посен чоколаден куглоф со вишни

609
0

Посен чоколаден куглоф со вишни

За да ја подготвите оваа вкусна чоколадна пита со вишни ќе ви требаат:

400 гр замрзнато овошје – цреши
половина чаша шеќер
2 лажици мед
2 лажици какао
1 кесичка ванилин шеќер, прстофат сол
1 лажичка прашок за пециво
2 чаши брашно
1/5 чаша масло

Полнети смокви во чоколадо (посно)


Подготовка:

Одмрзнете ги црешите. По одмрзнувањето, внимателно истурете го сокот што остана на дното на садот во чаша. Во истата чаша додадете топла вода за да добиете полна чаша течност.

Калапот за печење или тавата намачкајте со масло. Вклучете ја рерната на 180 степени.

Измешајте го брашното со какаото и прашокот за пециво. Префрлете се во посебен сад.

Во длабок сад измешајте масло, мед, ванилин шеќер и сол. Испијте една чаша течност (мешана вода и сок од цреша). Промешајте да се раствори шеќерот.

Додадете ги црешите и просеаната смеса од брашно и какао. Добро измешајте и префрлете го во подмачкана тава.

Се пече во загреана рерна околу 50 минути.

Готовата пита можете да ја посипете со шеќер во прав.

Претходна објаваПлетење – јога за вашиот мозок
Следна објаваЕве што треба да направите за да го одржите вашето срце здраво

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име