Дома Здравје Поради оваа нездрава навика добивате килограми!

Поради оваа нездрава навика добивате килограми!

220
0

Кога сте гладни на работа и сè уште не е време за ручек, честопати посегнувате по закуски кои не се добар избор. Но, гладот ​​не бира, па затоа нездрава закуска како чипс, колачиња или бонбони може да биде примамлива во тој момент.

Ова е точно најчестиот начин да се откажете од диетата и да се откажете од здравата исхрана.

Добрата вест е дека тие можат да ви помогнат да се придржувате до план на диета, особено ако имате дијабетес, сè додека изберете паметно што да јадете.

Здравите опции можат да го спречат гладот ​​и да обезбедат дел од енергијата што ви е потребна за да го издржите денот.

Клучот е да планирате однапред и да ги држите вистинските закуски при рака, затоа спротивставете се на искушението.

Нутриционистите обично препорачуваат закуски кои содржат мешавина од јаглени хидрати, протеини да одржите нормална рамнотежа на шеќерот во крвта.

Добра храна вклучува: урда, јогурт, ореви (ореви, бадеми, семки од тиква), овошје (јаболка, бобинки), пуканки (без сол), туна или лосос.

Ако мислите дека не можете да издржите, можете да користите едноставен трик. Фрлете ја целата нездрава храна или дајте ја некому да јаде, а складирајте здрави грицки, кои ќе ги распоредите во помали вреќи или чинии и кога ќе бидете гладни, едноставно извадете ги и изедете ги.

Претходна објаваРецепт за маринирани тиквички, совршен гарнир
Следна објаваОвие 5 симптоми укажуваат на заболување на белите дробови

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име