Дома Health Поради лош имунитет трпи цело тело…

Поради лош имунитет трпи цело тело…

298
0

Поради лош имунитет трпи цело тело.

Како ја знаеме состојбата на нашиот имунитет?

Кога имунитетот е нарушен, ризикот од настинки, вируси и грип се зголемува, нашето тело е помалку отпорно на негативни надворешни фактори и потешко се брани од инфекции и бактерии.

Посебно внимание треба да се посвети на имунитетот во текот на есента и зимата, бидејќи тогаш се зголемува флуктуацијата на респираторните заболувања и настинките.

Исто така, со студеното време доаѓа и голем ризик за имунитетот, најчесто поради исхраната сиромашна со витамини и минерали, како и поради намалената изложеност на сонце, што предизвикува недостаток на витамин Д.

Како ја знаеме состојбата на нашиот имунитет?

Овие симптоми укажуваат на пад на имунитетот:

 • ладни раце
 • дијареа или запек
 • суви очи
 • постојан замор и исцрпеност
 • зголемена температура и треска
 • главоболки
 • сува коза
 • болки во зглобовите
 • зголемено опаѓање на косата
 • постојано враќање на инфекциите
 • чувствителност на сонце
 • варијации во телесната тежина
 • анемија
 • респираторни проблеми

Како да се зајакне имунитетот – постојат 4 докажани начини:

Балансирана исхрана

Внесувајте доволно витамини, минерали, протеини и влакна во вашето тело. Избегнувајте шеќер и брза храна, а зголемете го внесот на свежа храна, органско овошје, зеленчук и месо, консумирајте јаткасти плодови, агруми и зачини (куркума, ѓумбир) кои содржат многу витамини и имаат антиинфламаторно дејство.

Избегнувајте стрес

Стресот го нарушува вашиот имунитет и студиите покажуваат дека луѓето кои често се под стрес имаат поголем ризик од болест. Вежбајте јога, медитирајте, заземете хоби што ве релаксира и поминувајте време со позитивни луѓе.

Дали имате висок ХОЛЕСТЕРОЛ?

Физичка активност

Редовното вежбање го прави вашето здравје здраво, силно и го стимулира лачењето на ендорфините, хормоните на среќата, а со тоа ве ослободува од стресот. Луѓето кои имаат слаб имунолошки систем треба да изберат физичка активност која најмногу им се допаѓа. Без разлика дали вежбате со висок интензитет, шетате во природа или џогирате, важно е да бидете активни.

Квалитетен сон

Недостатокот на сон го има истиот ефект врз вашиот имунолошки систем како зголемениот стрес. Кога не спиеме доволно, се намалува производството на бели крвни зрнца кои се клучни за имунитетот.

Претходна објаваДали имате висок ХОЛЕСТЕРОЛ?
Следна објаваСамо 40 ЛУЃЕ во светот се родени со оваа крвна група: ЗДРАВИ се и СИЛНИ, проверете дали сте меѓу нив

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име