Дома Твој готвач Полнети суви црвени пиперки (рецепт)

Полнети суви црвени пиперки (рецепт)

1281
0

Рецепт за полнети суви пиперки на кој нема да можете да им одолеете…

Состојќи:

10-12 суви црвени пиперки,

400 гр мелено мешано месо,

1 главица кромид,

1 шолја ориз,

1 помал компир,

мелен црвен пипер,

брашно,

масло,

сол,

лут пипер (доколку сакате)

бибер,

1 јајце,

1 чаша варени домати.

Подготовка:

Исчистете ги, измијте ги и попарете ги пиперките со топла вода за малку да омекнат. Во меѓувреме на масло пропржете го ситно исечканиот кромид, додадете го месото, посолете и заедно пропржете. Кога е готово, додадете го оризот, ренданиот компир, биберот и јајцето. Посипете со пипер по вкус. Со овој фил наполнете ги пиперките кои сте ги извадиле од водата и ги исцедивте. Наредете ги полнетите пиперки во садот во кој ќе се варат. Истурете вода до пиперките и кога ќе зовријат намалете ја температурата и варете ги на тивко најмалку 1 час. Кон крајот додадете ги сварените домати и лесно пропржете со малку брашно и пипер. Варете уште половина час за да се зготви смесата, а можете да ги печете во рерна.

Претходна објаваБАНАНА И МЕД: Комбинација која решава ТРИ проблеми
Следна објаваТестот на Фројд ги открива клучните работи за вашата потсвест

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име