Дома Health Покачен ХОЛЕСТЕРОЛ се гледа во ОЧИТЕ

Покачен ХОЛЕСТЕРОЛ се гледа во ОЧИТЕ

633
0

Покачен ХОЛЕСТЕРОЛ се гледа во ОЧИТЕ

Ксантелазмата на очите е еден од симптомите на покачен холестерол.

Ксантелазмата на очите е еден од симптомите на покачен холестерол.

пред се начинот на исхрана

наследство

работата на хормоните

и функцијата на црниот дроб и бубрезите

Холестеролот може да доведе и до одредени проблеми со очите, како што е формирање на жолти наслаги околу очните капаци, кои се познати и како ксантелазма.

Холестеролот е вид на липид кој е клучна состојка во создавањето на стероидни хормони, витамин Д и жолчни киселини, кои ни помагаат да ги разградиме мастите во цревата.

Нашите тела имаат холестерол кој се движи низ нашите тела преку липопротеини, вклучително и липопротеин со висока густина (HDL), кој е добар вид на холестерол и липопротеин со ниска густина (LDL), кој е лошиот холестерол. И кога оваа рамнотежа е нарушена, тие масни наслаги можат да се развијат – вели д-р Никол Бајиќ, офталмолог од Кливленд.

Најчестиот начин на кој холестеролот може да влијае на вашите очи е присуството на ксантелазма, мали жолтеникави масни наслаги на кожата околу очите.

Најчесто се формираат на горните очни капаци и внатрешниот дел од очниот капак најблиску до носот– истакнува д-р Бајиќ за медицинската веб-страница „Кливленд клиника“.

Д-р Углов живеел 103 години и ова е неговата ТАЈНА

Не е познато зошто некои луѓе со висок холестерол добиваат ксантелазма, а други не, но кога ќе ги видите кај некој кој нема позната историја на висок холестерол, добра идеја е да го проверите, бидејќи има околу 50 проценти шанси тие го имаат- додаде таа.

Оваа докторка посочува и дека ксантелазмата не е болна, и дека тоа е претежно естетски проблем, но предупредува и дека може да настанат значителни проблеми доколку почнат да растат.

Некои од факторите на ризик за ксантелазма се:

срцева болест,

дебелината,

пушењето,

панкреатитис,

прекумерно консумирање алкохол,

Др. Тој препорачува медитеранска исхрана.

Во некои тешки случаи на ксантелазма, може да се примени естетска процедура за отстранување на масните наслаги, но постои можност да останат лузни на кожата.

Една од опциите е ласерска терапија, но за ова мора да се консултирате со вашиот лекар.

Претходна објаваД-р Углов живеел 103 години и ова е неговата ТАЈНА
Следна објаваМожеби имате ТРОМБ, а не ни знаете

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име