Дома Health Подобро е да се спречи отколку да се лекува: Еве како да...

Подобро е да се спречи отколку да се лекува: Еве како да го намалите ризикот од мозочен удар

325
0

Подобро е да се спречи отколку да се лекува: Еве како да го намалите ризикот од мозочен удар

Според СЗО, речиси 18 милиони луѓе во светот умираат од кардиоваскуларни болести секоја година.

Мозочните удари се особено опасни бидејќи е невозможно да се предвиди кога ќе се случи таков инцидент, а неговите последици можат да бидат трагични. Научете како да ги намалите шансите за мозочен удар.

Грижете се за вашиот БМИ

Прекумерната тежина значително го зголемува ризикот од мозочен удар. Вашиот БМИ треба да биде во опсег од 18,5-24,99. За да го пресметате користејќи онлајн калкулатор, потребни ви се само информации за вашата висина и тежина.

Крвниот притисок и шеќерот

Редовно проверувајте го крвниот притисок. Ако е премногу висока, обидете се да ја намалите со промена на начинот на живот и исхрана. Исто така, треба да го проверувате шеќерот во крвта најмалку еднаш годишно.

Дијабетесот има многу негативен ефект врз крвните садови.

Медицинска сестра предупреди на симптом на РАК на матка

Откажувањето од пушењето е еден од факторите кои најмногу придонесуваат за намалување на ризикот од мозочен удар. Запомнете, без разлика колку години имате или колку долго пушите, никогаш не е доцна да се откажете.

Истражувањата покажуваат дека дури и 30-годишните пушачи можат да имаат корист од откажувањето.

Претходна објаваМедицинска сестра предупреди на симптом на РАК на матка
Следна објаваЛекови против стрес и нервоза

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име