Дома Живот Подобрете го здравјето на мозокот на овие 6 едноставни начини!

Подобрете го здравјето на мозокот на овие 6 едноставни начини!

342
0

Дали често заборавате на родендени или состаноци? Дали некогаш сте влегле во кујна со прашалник над главата затоа што не знаете за што сте дошле? Ова заборавање нема никаква врска со возраста и полот и не е предодредено од големината на мозокот или меморијата.

Со оглед на нашиот начин на живот, обликуваните мисли и ставови, научените обрасци на однесување и недостатокот на автономија, со текот на времето се опуштивме и „заборавивме“ да го користиме мозокот. Ако заборавите име на актер од омилена серија или филм, полесно е да отворите интернет пребарувач и да барате одговор отколку да се обидете и да се сетите сами.

Невролозите откриле дека сме родени со одредена количина на неврони (кои ги стимулираат мозочните функции), а со возраста тие полека изумираат и трајно се губат. Сепак, новото истражување покажува дека допаминот (невротрансмитер во мозокот) може да стимулира формирање на нови неврони во возрасниот човечки мозок. Така, допаминот е поврзан со мозокот, што значи дека сè уште постои надеж за подобрување на неговите функции.

Еве како да го подобрите здравјето и функцијата на мозокот!

Вежбајте го вашиот мозок

Решавајте загатки и крстозборки и предизвикајте го мозокот да ја задржи својата острина. Исто така, обидете се да работите секојдневно со не-доминантна рака, како што се миење на забите или чешлање на косата.

Физичката активност е исклучително важна за здравјето на мозокот, но ако влезете во рутина, мозокот „станува мрзлив“. Променете ја вашата рутина за вежбање за да го зголемите здравјето на телото и мозокот.

Јадете храна за мозок

За здравјето на мозокот, потребно е да се консумира органска и непреработена храна, полна со омега 3 масни киселини. Овие најчесто вклучуваат риба, ореви и семиња.

Пробајте нови работи

Научете нов јазик, свирете инструмент или научете песна напамет.

Волонтирај

Истражувањата покажуваат дека ова може да го намали нивото на стрес и да го зголеми менталното здравје. Волонтирањето придонесува за целокупното здравје и чувството за самостојност.

Дружете се

Треба да се дружиме и да комуницираме со други луѓе за да го стимулираме мозокот. Дружењето со луѓето ги расчистува мислите, го забавува стареењето и развива когнитивни способности.

Претходна објаваКоја е разликата помеѓу замрзната и конзервирана храна?
Следна објаваДенес се празнува светиот маченик Талалеј

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име