Дома Care and beauty ПОДОБРА ОД БОТОКС Домашната маска со овој зачин ја затегнува кожата и...

ПОДОБРА ОД БОТОКС Домашната маска со овој зачин ја затегнува кожата и ги намалува брчките за рекордно време

1338
0

ПОДОБРА ОД БОТОКС Домашната маска со овој зачин ја затегнува кожата и ги намалува брчките за рекордно време
Од овој зачин можете да направите квалитетна домашна маска за само неколку минути

Младешкиот изглед е она кон што се стремат сите жени, а добрата вест е дека не ви се потребни скапи третмани за да постигнете совршени резултати дома.
Сите дерматолози едногласно се согласуваат, но истражувањата исто така утврдиле дека куркумата е многу моќен сојузник за затегнато лице. Од овој зачин можете да направите квалитетна домашна маска за само неколку минути. Еве како:

Затегнете го лицето со домашни маски, со евтини намирници

Потребни состојки:

Половина лажичка куркума,
1 лажичка јогурт,
половина лажичка кокосово масло, а можете да користите и друго масло, маслиново масло, масло од арган.

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки и нанесете на исчистеното лице. Оставете ја маската да делува 30 минути и потоа исплакнете. Треба добро да го измиете лицето со топла вода, тоник или сапун.

Еве што велат дерматолозите, зошто куркумата е добра за лицето и како делува:

Куркумата е ценет зачин уште од античко време, а неговата употреба не е ограничена само на подготовка на храна. Богат е со антиоксиданси и антибактериски својства, што го прави одличен за кожата. Куркумата штити од УВ оштетување, ги отстранува акните , ја враќа еластичноста и младешкиот изглед на кожата.

Дерматологот Ширази вели дека куркуминот кој се наоѓа во овој зачин е одговорен за регулирање на воспалителните процеси на кожата.

Претходна објаваДневен ХОРОСКОП за среда 22 февруари: Близнаци, партнерот одамна го изгуби трпението со вас, Водолија, Овенот не може да престане да мисли на вас
Следна објаваНАЈЛЕСНИОТ РЕЦЕПТ ЗА ПОЛНЕТО Пилешко Крцкава кожа однадвор и вкусен ориз одвнатре

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име