Дома Здравје ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ УШИТЕ И ЈАЗИКОТ: Состојбата на бубрезите и мочниот меур се...

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ УШИТЕ И ЈАЗИКОТ: Состојбата на бубрезите и мочниот меур се гледаат на лицето, темните кругови не се единствениот знак

1329
0

Нефролозите издвоија 6 очигледни знаци дека бубрезите не ви работат правилно и дека е неопходно да се консултирате со лекар за помош

Покрај болката и промените во бојата на урината, постојат и други начини да откриете дека вашите бубрези не работат правилно. Како да не ги пропуштите опасните сигнали кои вашето тело ги испраќа, а кои не се толку очигледни, открија нефролозите.


Така урологот Александар Милошевиќ открил дека интимните врски можат да помогнат при појавата на камења и бубрежни камења… Според нефролог, доколку постои сомневање за проблеми со бубрезите , прво треба внимателно да се погледнете во огледало.

Површни промени на лицето може да укажуваат на појава на болеста пред другите симптоми. На кои знаци треба да обрнете посебно внимание? Нефролозите издвоиле 6 очигледни знаци дека бубрезите не ви работат правилно и дека е неопходно да се консултирате со лекар за помош.

 1. Надуеност
  Проблемите со бубрезите секогаш се манифестираат на лицето со отекување на долните очни капаци. Точно, понекогаш како симптом на лезии на тенкото црево, под очите се формираат необични кеси, а лекарот дефинитивно ќе утврди која е точната причина.
 2. Сина боја под очите
  Особено ако се појави по будењето. Ова е знак за слаба филтрација на течности во бубрезите. Може да се однесува и на „затнувањето“ на системот за одводнување на телото со лепливи имуноглобулински супстанции, што е реакција на несоодветна храна.
 3. Сува кожа
  Прекумерната сувост на кожата, вклучувајќи го и лицето, укажува на несоодветен внес на течности во телото и неправилно функционирање на екскреторниот систем. Тоа може да биде и знак за проблем со тироидната жлезда. За да ја одредите точната причина за промените, треба да се консултирате со лекар.
 4. Зголемена влажност на кожата
  Ова може да биде знак за недостаток на витамин Д или труење. Што, пак, е поврзано со проблеми со екскреторниот систем.
 5. „Географски јазик“
  Промената на рецепторите за вкус, таканаречениот „географски јазик“ (покриен со светло-црвени дамки со бел раб), како и пукнатините на него укажуваат на различни патологии. Промените во коренот на јазикот укажуваат на проблеми со бубрезите и мочниот меур.
 6. Промени во обликот на ушите
  Експертите велат дека ако обликот на ушите се променил, тогаш причината се бубрезите. Според тоа, прецврстата ‘рскавица на лушпата укажува на генетско здравје на бубрезите, а меката ‘рскавица укажува на склоност кон проблеми со уринарниот систем.

Претходна објаваТри клучни совети кои ќе направат Божиќната ѕвезда да трае до втората година
Следна објаваМит или вистина: Дали шеќерот ги храни клетките на ракот?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име