Дома Psychological advice Повеќето интелигентни луѓе ги имаат овие навики, а речиси сите ги сметаат...

Повеќето интелигентни луѓе ги имаат овие навики, а речиси сите ги сметаат за исклучително лоши

292
0

Повеќето интелигентни луѓе ги имаат овие навики, а речиси сите ги сметаат за исклучително лоши

Ако сте еден од оние луѓе кои имаат навики кои најмногу ги карактеризираат како лоши и често ве критикуваат поради нив, веруваме дека сега ќе ве воодушеват објаснувањата кои всушност стојат зад нив.

Истражувањата покажаа дека навиките како напуштање хаос, пцуење или останување до доцна се всушност навики на интелигентните луѓе.

Иако се тврди дека станувањето до доцна, пцуењето и неуредноста ги карактеризира мрзливите луѓе, психолозите тврдат дека овие навики се показатели за остар ум и висока интелигенција.


Неуредност
Постои верување дека да се биде неуреден значи да се биде неорганизиран и затоа помалку продуктивен. Сепак, психолог од Универзитетот во Минесота открил дека луѓето кои имаат неуредни соби се поинтелигентни и имаат повисок коефициент на интелигенција. И навистина, тврди тој, кога вашиот ум е на големи работи, грижата за нередот е последното нешто на ум. Понатаму, објаснува тој, неуредната соба значи дека сте многу креативна личност.

Будење доцна
Кога останувате будни до доцна и морате да станете рано за работа, тоа значи дека веројатно сте секогаш уморни и затоа другите ве доживуваат како мрзливи, без разлика колку работите во текот на работната недела или смената.
Всушност, вашиот деноноќен ритам работи поинаку за вас отколку за другите луѓе. Она што е интересно е дека научниците пронашле врска помеѓу деноноќниот ритам на луѓето и нивните нивоа на интелигенција. Студијата објавена во списанието Psychology Today покажа дека луѓето кои остануваат будни до доцна во ноќта и се будат подоцна наутро имаат поголем коефициент на интелигенција.

Пцуење
Пцуењето како навика отсекогаш имало лоша репутација. Луѓето кои пцујат често другите ги доживуваат како вулгарни и груби. Меѓутоа, студијата спроведена на колеџот „Марис“ во Њујорк го покажа токму спротивното – луѓето кои често пцујат се поинтелигентни, имаат поголем речник и подобри реторички вештини.
Покрај тоа, тие се поискрени бидејќи пцуењето е поврзано со искрени емоции. Ова значи дека пцовките најверојатно ќе ги покажат своите вистински бои и ќе ги изразат своите вистински чувства.

Претходна објаваОвој млечен производ има три пати повеќе пробиотици од јогуртот
Следна објаваНаправете ги најдобрите ќебапи и плескавици за 1 мај! Еве како

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име