Дома Здравје Победете ја настинката за еден ден!

Победете ја настинката за еден ден!

324
0

Секој кој настинал со денови, па и со недели, тешко ќе му поверува на тврдењето на експертите дека настинката може да се победи за само 24 часа. Но, професорот Рон Екхел од Универзитетот во Кардиф смета дека тоа е изводливо, под услов да се држите до планот.

07:00: Откако ќе се разбудите, кога ќе почувствувате дека не сте најдобри, задолжително истуширајте се со топла вода. Ова ќе ја ублажи болката во зглобовите и ќе ги исчисти дишните патишта.

8:00: Квалитетниот појадок е неизбежен. Испијте чаша цеден сок од портокал за да внесете доволно витамин Ц и подгответе топол оброк во кој треба да преовладуваат бобинки.

10:00 часот: Исчистете ги дишните патишта и дувајте го носот така што ќе ги испарите. Доволно е да ја ставите главата над сад со топла вода, да ја покриете со крпа и да останете колку што можете подолго.

12.00 часот: Иако, кога ќе настинеме, би сакале да ползиме во кревет и така да го поминеме целиот ден, професорот Екхел смета дека е добро да се прошетаме на свеж воздух пред ручек. Така, вели тој, го подобруваме и имунитетот и расположението.

13:00: За ручек се препорачуваат пилешки сендвич и салата. Протеините ќе го зајакнат имунитетот. Ако избегнувате месо, студот најверојатно ќе потрае и ќе стане неподнослив.

15:00 часот: Повторно време е за топол пијалок, односно билен чај кој ќе помогне да се ослободите од слузот од телото или за чаша свежо цеден сок, богат со витамин Ц.

18:00 часот: Кога подготвувате вечера, додадете малку кари или некој друг зачин (ѓумбир, феферони, лук) кој има антивирусни и антибактериски својства. Овие зачини ќе ги исчистат синусите и ќе ви помогнат да ги исчистите дишните патишта и да се ослободите од бактериите.

20:00 часот: Како што го започнавте денот со топла вода, така завршете го која ќе ги опушти уморните и болни мускули и ќе ги исчисти дишните патишта.

22:00 часот: За да се опорави телото потребно е да спиете најмалку осум часа во текот на ноќта, што значи порано да си легнете.

Претходна објаваСмокви – природен лек за анемија
Следна објаваСпречете го ‘рчењето со овие седум трикови

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име