Дома Психолошки совети Победете го метеоролошкиот стрес

Победете го метеоролошкиот стрес

217
0

Ненадејните временски промени се голем стрес за организмот. Во зависност од здравствените проблеми со кои се соочуваат, луѓето различно ја доживуваат промената на времето.

Најзагрозени се, се разбира, хроничните пациенти, но дури и оние кои немаат здравствени проблеми можат многу болно да реагираат на ненадеен пад на температурата и промена на атмосферскиот притисок.

Здравите луѓе обично се чувствуваат слабо и поспано. За полесно да ги издржите временските осцилации, потребно е да консумирате доволно течности, а исхраната да биде лесна, односно заснована на витамини. Исто така, се препорачува умерена физичка активност.

Хроничните пациенти треба да го следат советот на својот лекар и редовно да земаат терапија, советуваат експертите.

Бидејќи метеоролошките реакции се јавуваат 4-48 часа пред промена на времето, на телото му требаат два до четири дена да се прилагоди. Во овој период, организмот се прилагодува на неповолна фаза, така што повеќе не се идентификува како негативен.

За оние чија психофизичка состојба значително се влошува поради влијанието на времето, експертите ги советуваат да ја следат биопрогнозата.
Здравите луѓе треба да ги прилагодат своите активности на неповолните биометеоролошки услови и да не донесуваат важни одлуки во тие денови и да го одржуваат своето ментално и физичко здравје на највисоко ниво.

Најважно е да разбереме дека ненадејната промена на времето е минлива. Дружете се со оние кои ќе ви го подобрат расположението и вклучете се во пријатни активности. Не заборавајте да се вооружите и со оптимизам!

Претходна објаваШто значи кога грбот ве боли наутро?
Следна објаваСмути за чистење на организмот…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име