Дома Psychological advice Плетење – јога за вашиот мозок

Плетење – јога за вашиот мозок

155
0

Плетење – јога за вашиот мозок

Јамка, јамка, уште една јамка… Ритмичкото темпо на плетењето си го прави своето: за време на оваа интересна работа, човекот изгледа како да паѓа во транс. Рацете се зафатени, главата ослободена од непотребните мисли, свеста е во стабилна состојба на рамнотежа…

Плетење – ментална практика на медитација и концентрација, хоби што фасцинира милиони жени ширум светот. Неврологијата го препозна плетењето како нова јога, па толку силно е влијанието на оваа работа врз нејзините љубовници. Јога за мозокот… Звучи многу импресивно!

За време на едно истражување, во кое учествувале повеќе од 4000 плетачи од целиот свет, докажано е дека за време на плетењето многу често се јавува состојба на среќа. Релаксација, ослободување од стрес и самореализација стануваат достапни за луѓето кои го практикуваат овој занает.

Дали знаевте дека ако плетете, барем 3 пати неделно, нивото на вашата анксиозност и стрес значително се намалуваат. Има неверојатно влијание на емоционалната сфера, ја смирува и придонесува за долгоочекуваното чувство на рамнотежа. Исто така, ќе почувствувате позитивни промени во различни области од животот.

Како да го заштитите мозокот од стареење

Придобивките од плетењето:


✔ Менталната состојба се подобрува. Со решавање на психолошки проблеми, вашите духовни ресурси ќе се зголемат.

✔ Вниманието и концентрацијата ќе станат ваши постојани придружници.

✔ Развојот на фината моторика ќе ви овозможи да ги извршувате домашните работи, за кои претходно немавте волја.

✔ Ќе се развие креативноста и ќе бидете воодушевени од неочекувани манифестации.

✔ Самопочитта ќе достигне ново ниво – чувството на гордост за добро завршената работа и довербата во своите силни страни, ќе придонесат за вашата самодоверба.

✔ Лесен начин да развиете трпение и упорност. Ништо нема да ве исфрли од рамнотежа!

✔ Меморијата ќе се подобри, а мозокот ќе работи многу побрзо.

Огромните придобивки од плетењето се неспоредливи со ниту едно друго хоби. Многу научници веруваат дека плетењето им помага на жените во старост да останат здрави и да го продолжат животот.

Депресијата и анксиозноста може да се надминат со помош на плетење, а во тешки времиња ова хоби ќе стане спас од разни неволји.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПОНЕДЕЛНИК 13 МАРТ! Овните се особено привлечни денес, Скорпиите ги следи неочекувана парична добивка!
Следна објаваПосен чоколаден куглоф со вишни

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име