Дома Life Пијалак за детоксикација од само 5 состојки

Пијалак за детоксикација од само 5 состојки

608
0


Наместо да купите шише вода со вкус и арома од продавница, зошто да не направите сопствен пијалок за детоксикација? На овој начин ќе имате контрола врз состојките што ќе ја збогатат водата и навистина ќе го детоксицирате организмот.

Денес, пазарот е заситен со бројни видови флаширана вода збогатена со разни вкусови и формули за здравје и виталност. Повеќето се наменети за потрошувачи кои сакаат да го исчистат организмот од токсини и да се ослободат од вишокот килограми.

Зошто домашната вода е подобар избор?
Наместо да ви помогнат да ја постигнете посакуваната тежина и да бидете здрави и здрави, многу од овие производи можат да му наштетат на вашето тело. Ова е затоа што тие се исполнети со вештачки засладувачи и ароми. Затоа, наместо да земете шише од полицата на продавницата, сами подгответе си вода за детоксикација. На тој начин ќе знаете што пиете, а во комбинација со физичка активност ќе се ослободите од вишокот килограми.

Состојки:
12 нане лисја
1 лимон со средна големина
1 органска краставица со средна големина
1 лажичка рендан ѓумбир
2 литри вода
Постапка:
Темелно измијте ги лимонот и краставицата под млаз вода. Не ги лупете бидејќи некои од најважните состојки се наоѓаат во кората. Исечете ги на тенки парчиња и ставете ги во сад. Потоа ставете лисја од нане во сад и додадете рендан ѓумбир на крајот. Истурете 2 литри вода и преместете го садот во фрижидер каде што мора да помине околу 8 часа за да добиете совршена детокс вода.

4 причини зошто домашната вода за детоксикација е одлична за вашето тело:

  1. Лимонот е вистинска ризница на витамин Ц што го зајакнува вашиот имунитет и го стимулира излачувањето на токсините од телото .
  2. Краставицата содржи 90% вода што го прави моќен детоксикатор. Исто така, содржи антиоксиданси кои го забавуваат процесот на стареење.
  3. Антивоспалителните својства на ѓумбирот ја зголемуваат ефикасноста на метаболизмот на липидите и неутрализацијата на токсините .
  4. Лисјата од нане ја ублажуваат болката во абдоминалната празнина и го забрзуваат процесот на согорување на маснотиите во телото .
Претходна објаваКако да се ослободите од акните и зошто ги имаме во позрела возраст
Следна објаваОвие 5 лоши навики сериозно го оштетуваат вашиот црн дроб

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име