Дома Психолошки совети Пишувањето со недоминантна рака е добра вежба за мозокот

Пишувањето со недоминантна рака е добра вежба за мозокот

206
0

Човечкиот мозок е во состојба постојано да формира нови врски помеѓу мозочните клетки. Тоа е всушност начинот на кој учиме нови вештини.

Пишувањето со не-доминантна рака е забавна вежба која го тренира вашиот ум, но исто така ве мотивира да излезете од вашата удобна зона, вели д-р Кристен Вилеумјер, невролог која редовно вежба пишување со не-доминантна рака.

„Откако ќе почнете да пишувате со вашата недоминантна рака, ќе започнете да ја држите чашата со таа рака, измијте ги забите. Овие промени можеби не изгледаат како нешто големо, но на тој начин вашиот мозок прави нови врски. Сакам да го нарекувам истегнување на неврон “, рече научникот, истакнувајќи дека тоа е одлична вежба за подобрување на функцијата на мозокот.

Постојат студии кои ги докажале придобивките од учењето пишување со не-доминантна рака, пишува Mind Body Green .

За време на еден од нив, учесниците чија десна рака е доминантна имаа задача да цртаат со левата рака. По помалку од 200 минути цртање, тие го направија тоа значително подобро отколку на почетокот, со што покажаа колку мозокот е во состојба да ги зајакне новите врски во телото.

Исто така, секое учење на нови вештини може да ја подобри способноста на меморијата кај постарите лица.

Претходна објаваМоќен пијалок кој ја подобрува крвната слика и ја враќа енергијата
Следна објаваРЕЦЕПТ: третман за раст на ноктите со само 3 состојки!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име