Дома Твој Готвач Пирошки без брашно,по рецепт на нашите баби вкусот е вистинско совршенство

Пирошки без брашно,по рецепт на нашите баби вкусот е вистинско совршенство

3049
0

Едноставно и ефтно античко јадење… По рецепт на нашите баби…
Гурманскиот појадок ќе ги вклучи сите сетила и е готов за кратко време…

Состојки:

Компири – 1 кг
Пармезан – 100 гр
Јајца – 3
Магдонос – 20 гр
Лук – 2 чешниња
Презла – 80 гр
Сол, црн пипер
Масло за пржење – 200 ml

Подготовка:

Компирите сварете ги и потоа изгмечете ги со лажица. Додадете презла, јајцата, пармезанот, издробениот лук, магдоносот, сол и бибер и сè убаво измешајте. Намачкајте ги рацете со масло и обликувајте ги топчињата . Пржете ги во тава од двете страни додека не поруменат. Смесата никогаш не била подготвена побрзо, а вкусот е фантастичен.

Претходна објаваНаправете пијалок за детоксикација на дебелото црево со само четири состојки
Следна објаваДали страдате од плускавци? Трикови за заздравување многу побрзо и побезболно

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име