Дома Your Chef ПИЛЕШКО ВО ПИВО, СЛАНИНА И СОС ОД ПЕЧУРКИ: Толку е сочно и...

ПИЛЕШКО ВО ПИВО, СЛАНИНА И СОС ОД ПЕЧУРКИ: Толку е сочно и нежно што можете да го исечете со вилушка

241
0

ПИЛЕШКО ВО ПИВО, СЛАНИНА И СОС ОД ПЕЧУРКИ: Толку е сочно и нежно што можете да го исечете со вилушка

Пилешкото во ароматичен сос е одличен предлог за ручек.


Од пилешко може да направите различни јадења , а тоа е едно од поевтините месо. Батакот е посочно од белото месо, а денес ви предлагаме да подготвите ручек кој ќе ги воодушеви сите во куќата , а тоа е пилешко во ароматичен сос од пиво, сланина и печурки. Ова ќе ви стане едно од омилените јадења, а рецептот делува дури и за оние кои никогаш не готвеле. Уживајте!

Компоненти:
4 батаци
50 гр брашно
1 лажица путер
1 лажичка слатка мелена пиперка
1/2 кромид
4 чешниња лук
140 гр сланина
1 лажичка сува мајчина душица
Ловоров лист
170 гр печурки
300 мл пиво
200 мл супа
магдонос

Подготовка:
Зачинете го месото со сол, бибер и посипете со слатка мелена пиперка од двете страни. Истурете брашно во чинијата, а потоа испрпелајте го месото. Во тавата истурете малку масло и путер и кога ќе се загрее пропржете го месото додека не добие златна боја. Извадете го од тавата и ставете го на чинија да се одмори. Потоа ставете го месото во огноотпорен сад и печете во загреана рерна на 180°C околу 35 минути. Во истото тавче се додаваат ситно сечканиот кромид, лукот и сечканата сланина. Посипете со мајчина душица и кратко пропржете. Истурете пиво, а по 5 минути додадете супа, ловоров лист и сечкани печурки. Измешајте, додадете една лажичка брашно и брзо измешајте. Извадете го ловоровиот лист и по потреба зачинете, па посипете со сечкан магдонос. Послужете го месото со сосот.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПОНЕДЕЛНИК 15 МАЈ! Девиците во неповолна љубовна положба, но затоа на ОВОЈ ЗНАК ќе му цветаат рози!
Следна објаваСимптоми во устата кои укажуваат дека имате ДИЈАБЕТЕС: Обично ги ИГНОРИРАМЕ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име