Дома Твој Готвач Пилешка бајадера, вкусна и мека

Пилешка бајадера, вкусна и мека

677
0

Направете фантастичен ручек за половина час… Изгледа совршено, а вкусот е уникатен

Состојки:

2 филети пилешко бело месо

300 грама суво месо по избор
180 грама павлака
200 грама кашкавал
2 јајца
3-5 лажици сенф (по вкус)
3 чешниња лук


Подготовка:
Загрејте ја рерната на 200 степени.
Пилешкото филе убаво измијте го, па исечкајте го на тенки шницли. Истолчете го умерено со чекан за месо и се додава малку сол, па се редат во намрсен огноотпорен сад.
Потоа премачкајте го месото со сенф и додадете ситно сечкан и издробен лук. Над тоа додадете ги листовите суво месо или сланина, па изрендајте го кашкавалот. Прелијте ги со изматените јајца и павлака и печете околу половина час.
Се сече на помали правоаголници, како бајадера.

Претходна објаваДали често имате грчеви кога ќе паднете во вашиот прв сон? Телото сака да ви каже…
Следна објаваЛуѓето со оваа крвна група живеат најдолго!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име