Дома Здравје Пиење вода веднаш по станувањето: Сите придобивки од овој ритуал

Пиење вода веднаш по станувањето: Сите придобивки од овој ритуал

697
0

Додека пиењето вода веднаш по станувањето во тој момент може да биде последното нешто што ви паѓа на ум, всушност, ова е одличен начин да се разбудите и да го зајакнете вашето тело.

Како што сите веќе знаеме, хидратацијата е клучна за правилното функционирање на нашето тело, а водата за пиење има и краткорочни и долгорочни придобивки за нашето здравје. Дехидрацијата предизвикува главоболки, хипертензија, камења во бубрезите, дебелина, синузитис, па дури и некои видови на рак.

Експертите советуваат да пиеме околу два литра вода во текот на денот, а овој ритуал треба да започне веднаш наутро. Постојат неколку причини за ова.

Пијте вода веднаш по станувањето

Иако, штом ќе се разбудиме, главно сите размислуваме за кафе , всушност прво треба да испиеме две чаши вода. Имаме дури седум причини за тоа.

Здравје на кожата

Водата му помага на нашето тело побрзо да се ослободи од токсините, а со тоа и нашата кожа станува поздрава и посјајна. Всушност, студиите покажаа дека пиењето вода наутро ја подобрува циркулацијата и влијае на формирањето на нови клетки. Недостатокот на вода во телото од друга страна влијае на појавата на брчки и подлабоки зголемени пори.

Вишок тежина

Освен што пиењето вода не прави помалку гладни и немаме „напади на глад“, пиењето вода наутро му помага на телото да ги исфрли токсините, а во исто време ја започнуваме и работата на цревата.

Забрзување на метаболизмот

Пиењето вода на празен стомак го забрзува метаболизмот за 24%. И со забрзување на нашиот метаболизам, нашиот дигестивен тракт побрзо ја вари храната. Исто така, водата ги чисти цревата и органите полесно ги апсорбираат хранливите материи од храната.

Поздрава коса

Дали знаевте дека 25% од тежината на едно влакно е вода? И кога сме дехидрирани, нашата коса станува кршлива и тенка . Уште една причина да пиете вода наутро – поздрава и појака коса.

Ги ублажува металоидите

Горушица може да предизвика зголемување на стомачната киселина, како и киселински рефлекс во хранопроводникот. Но, пиењето вода наутро ја враќа киселината во желудникот. Исто така, кога ќе дојде време за појадок, нема да ги почувствувате симптомите на горушица.

Здравје на бубрезите и мочниот меур

Киселината може да влијае и на појавата на камења во бубрезите. Затоа водата ја спречува оваа појава бидејќи ги чисти бубрезите. Исто така, пиењето вода му помага на телото да ги исфрли токсините кои влијаат на воспалителните процеси во мочниот меур.

Посилен имунолошки систем

Водата на празен стомак го балансира лимфниот систем, а стабилниот лимфен систем го зајакнува имунолошкиот систем.

Претходна објаваШто е отпорност на антибиотици?
Следна објаваШто предизвикува крвава столица? Еве можни причини

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име