Дома Твој Готвач Печено пилешко не на турски начин

Печено пилешко не на турски начин

784
0


Иако турската кујна ни е многу блиска, ваков начин на подготовка на пилешко не сте виделе досега.

Секој пат кога ќе посакате нешто вкусно и егзотично, побарајте рецепт во турската кујна.

Брз оброк од тавче со состојки што ги имате при рака

Потребно:

1 пиле
3-4 чешниња лук
2 лажици мед
соја сос
лажица сенф
лажица доматно пире
сува пиперка
коријандер
сол и бибер
путер и маслиново масло


Подготовка:

Пилето убаво зачинете го со сол и бибер, па пресечете го по средината. Пржете го во тавче од едната и од другата страна додека не добие златна боја. Префрлете го во огноотпорен сад, па премачкајте го со комбинација од мед и зачини. Покријте со фолија и печете во рерна околу 45 минути.

Во тава пропржете го кромидот и ситно сечканата жолта пиперка. Додадете варени компири и зачини,магдонос. Послужете со печено пиле и уживајте!

Претходна објава20 работи што треба да ги знаете кога бебето ќе дојде дома
Следна објаваДАЛИ ЗНАЕТЕ ДЕКА ПРЕГРАКАТА ЈА НАМАЛУВА БОЛКАТА?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име