Дома Health Пецкање на лицето: Вообичаени причини и што да правите

Пецкање на лицето: Вообичаени причини и што да правите

214
0

Пецкање на лицето: Вообичаени причини и што да правите

Пецкање на лицето може да се појави во многу ситуации, како што се парализа на лицето, анксиозност, мигрена, дисфункција на TMJ, инфекција или воспаление на нервите. Некои луѓе пријавуваат пецкање по стоматолошка процедура, на пример, што може да биде придружено со други симптоми како што се главоболки или зуење во ушите.

Покрај тоа, пецкањето на лицето може да биде знак за посериозна медицинска состојба, како што е мозочен удар. Овој тип на пецкање обично се чувствува на едната страна од телото и се манифестира со симптоми како отежнато зборување или насмевка, искривена уста и асиметрија на лицето.

Важно е да посетите невролог, матичен лекар или стоматолог секогаш кога ќе почувствувате вкочанетост на лицето, особено ако се присутни други симптоми. Лекарот ќе препише соодветни тестови за да се утврди дијагнозата и да се започне со третман. Ако се сомневате на мозочен удар, веднаш треба да одите во болница.

Вообичаени причини

Пецкање на лицето може да се појави поради следниве причини:

Проблеми со забите

Честа причина за пецкање во лицето или главата е забниот проблем, како што се расипување на забите, пулпит или забен апсцес. Тие можат да го стимулираат нервот и да предизвикаат вкочанетост и болка.

Што да направите: Треба да закажете состанок со вашиот стоматолог за преглед и лекување. Лекарот може да препише антибиотици или антиинфламаторни лекови или да препорача процедури како што се пополнување на шуплините, вадење заби или коренски канали.

Белова парализа

Белова парализа или фацијална парализа е невролошко нарушување што се јавува кога е зафатен фацијалниот нерв. Ова предизвикува симптоми како што се недостаток на движење во лицето, чувство на печење на погодената страна и тешкотии при затворање на окото на засегнатата страна.

Што да направите: Во овие случаи, важно е да се посети лекар за да се идентификува основната причина за да може да се започне најсоодветниот третман. Општо земено, лекарот ќе препише капки за очи за спречување на суви очи, како и физиотерапија, масажа и електростимулација за зајакнување на мускулите и стимулирање на циркулацијата.

Дисфункција на ТМЈ и пецкање на лицето

Дисфункција на ТМЈ е состојба која влијае на темпоромандибуларниот зглоб (или ТМЈ). Овој зглоб е одговорен за отворање и затворање на устата. Дисфункција може да доведе до непријатност и пецкање во лицето кое може да биде придружено со постојана главоболка или зуење во ушите .

Најчестите причини за дисфункција на ТМЗ се ноќното крцкање на забите (бруксизам), директна траума во областа, па дури и грицкање нокти.

Што да се прави: Третманот треба да го води стоматолог, кој најверојатно ќе ви препише штитник за уста што ќе се користи додека спиете, како и физиотерапија, аналгетици или антиинфламаторни лекови, техники за релаксација, ласерска терапија или операција.

Абнормалности на кранијалните нерви

Абнормалности во кранијалните нерви , како што се тригеминалниот нерв, фацијалниот нерв, глософарингеалниот нерв или окципиталниот нерв може да предизвикаат воспаление, што доведува до осетливост на лицето или черепот. Тие исто така може да предизвикаат симптоми како што се вкочанетост или пецкање што може да се почувствуваат на лицето и главата.

Што да направите: Третманот зависи од засегнатиот нерв и од сериозноста на симптомите. Со него треба да управува невролог, кој може да препише мускулни релаксанти, кортикостероиди, антиконвулзиви или антидепресиви за ублажување на симптомите.

Што е невропатија? Пецкање, болка, мускулна слабост…

Мигрена

Иако главниот симптом на мигрената е главоболката, состојбата може да предизвика и промени во чувствителноста на некои делови од телото, како што е лицето, како и вкочанетост или пецкање.

Мигрените често предизвикуваат аура, кои се симптоми кои се јавуваат пред да се појави болката, како што се вкочанетост или пецкање. Дознајте повеќе за вообичаените симптоми на мигрена и симптоми на аура што може да се појават.

Што да направите: Третманот за мигрена обично го управува невролог, кој може да препише антиинфламаторни лекови или лекови за триптан за ублажување на болката и спречување на напади на мигрена.

Анксиозноста предизвикува пецкање на лицето

Напад на анксиозност или стрес може да предизвика промена во чувствителноста и пецкање на многу делови од телото. Многу пациенти со историја на анксиозност ќе пријават чувство на печење во лицето, јазикот или главата.

Што да правите: Пецкањето во овие случаи е обично благо и исчезнува за неколку минути, кога лицето ќе се смири. Можете да користите природни методи за ублажување на стресот и чувството на печење, како што се билки за анксиозност за да направите чај со седативни својства (да речеме валеријана).

Претходна објаваНајдобриот ПОЈАДОК за слабеење
Следна објаваГО ДОДАВАЛА ОВОЈ ЗАЧИН ВО СОКОТ од ЈАБОЛКО: За еден месец целата облека и беше преголема

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име