Дома Здравје Пет чекори до здраво срце

Пет чекори до здраво срце

491
0

Дали знаевте дека добриот сон спречува срцеви заболувања? Освен ова, постојат многу други едноставни начини за намалување на ризикот од срцеви заболувања.

Се проценува дека околу 58 милиони Американци страдаат од различни видови на срцеви заболувања, вклучувајќи околу половина милион жени кои умираат од нив секоја година. Сепак, жените сè уште заостануваат во разбирањето на оваа болест.

Прочитајте ги основните пет чекори кои можат да ви помогнат да спречите срцеви заболувања…

Чекор 1: Извршете основни пребарувања

Крвниот притисок, нивото на холестерол и триглицеридите се најважните бројки што треба да ги знаете пред воопшто да тргнете на патот кон добро здравје на срцето.

Чекор 2: Почнете да се движите

Вежбањето е многу важно. Едноставна, лесна прошетка од 30 минути, неколку пати неделно, може да го намали ризикот од срцеви заболувања до 50 проценти.

Физичката активност исто така промовира поздрав сон, го намалува стресот, го подобрува расположението, го намалува крвниот притисок, нивото на холестерол, ја подобрува општата свест и го спречува губењето на меморијата.

Чекор 3: Смејте се од срце

Смеата е најдобриот лек! Само 15 минути смеење делуваат како 30 минути аеробик на вашиот кардиоваскуларен систем.

Смеењето влијае и на здравото функционирање на крвните садови и на развојот на хормоните во мозокот кои влијаат на расположението и ја намалуваат болката и анксиозноста.

Чекор 4: Фокусирајте се на половината, а не на вашата тежина!

Половината е најдоброто мерило за вашето здравје воопшто, бидејќи количината на маснотии околу половината е директно поврзана со високиот крвен притисок, високиот холестерол и директно ве става на ризик за дијабетес.

Сè што треба да направите за да го намалите струкот е дефинитивно чекор во вистинската насока. Липосукцијата не се брои!

Чекор 5: Наспијте се навечер!

Спиењето е еден од најважните елементи на вашата дневна рутина, тој е значително потценет, но е апсолутно витален за вашето добро здравје.

Недостатокот на сон влијае на зголемување на крвниот притисок, го стимулира стресот, го зголемува апетитот и го успорува метаболизмот, го намалува вашето расположение и општата состојба на телото.

Претходна објаваКељот и брокулата ги штитат зглобовите
Следна објаваЛесна терапија против депресија

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име