Дома Health Пет симптоми кои велат дека панкреасот ви откажува

Пет симптоми кои велат дека панкреасот ви откажува

818
0

Пет симптоми кои велат дека панкреасот ви откажува

Дознајте која храна е најлоша за панкреасот, како и кои состојби се клучни фактори на ризик за тешки болести.

Панкреатитисот, воспаление на панкреасот, станува сериозна закана за здравјето на глобално ниво, во споредба со пред десет години, оваа болест сега се јавува три пати почесто.

Една од причините е лошата исхрана, забележува Марија Колацо-Клевел, ендокринолог. Таа откри која храна придонесува за развој на оваа болест.

Колако-Клевел нагласи дека луѓето на возраст од 30 до 40 години се изложени на најголем ризик, а оваа болест е сè пофатална кај адолесцентите.

Причината за тоа е неурамнотежената исхрана, која се базира на јаглехидрати и мрсна храна, како и прекумерното консумирање брза храна. Докторот спомна и која храна е „смрт“ за панкреасот.

„Храната која содржи транс масти, бои и конзерванси, јадења со висока содржина на масти и брзи јаглехидрати, полупроизводи, колачи, газирани пијалоци и слатки може порано или подоцна да предизвикаат воспалителна болест на панкреасот – панкреатитис“, предупреди таа.

Симптоми на панкреатитис

Симптоми на хроничен панкреатит се тежина во стомакот, гадење, нарушување на столицата, надуеност, болка во горните делови и десниот хипохондриум (делот од телото под ребрата, каде што се црниот дроб, желудникот и слезината).

Што е БЕЛОДРОБНА ЕМБОЛИЈА?

Д-р Марија напомена дека овие знаци се забележуваат и кај други болести. А прекумерната тежина, неурамнотежената исхрана, пушењето и прекумерното консумирање алкохол се најголемите фактори на ризик за панкреатитис.

„Бидејќи симптомите на панкреатитис може да се помешаат со други патологии на абдоминалните органи, не се препорачува само-лекување.

Панкреатитисот е една од најтешките болести на дигестивниот систем за дијагностицирање. Навремената и точна дијагноза е половина од успехот на третман“, заклучи д-р Колацо-Клевел.

Претходна објаваШто е БЕЛОДРОБНА ЕМБОЛИЈА?
Следна објаваОваа ХРАНА е одговорна за појавата на целулитот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име