Дома Здравје Пет работи кои не треба да ги правите на празен стомак

Пет работи кои не треба да ги правите на празен стомак

610
0


Некои работи не е добро да ги правите на празен стомак, па затоа започнувањето на денот со здрав појадок е побезбедна опција. Како ќе го започнете утрото ќе влијае на нивото на енергија во текот на денот. Меѓутоа, понекогаш луѓето развиваат навики кои можат да доведат до несакани физички и емоционални ефекти. Ако овие навики станат дел од вашата рутина, со текот на времето можат да влијаат на вашето здравје. Овие работи најдобро е да се избегнуваат, особено на празен стомак.

Земање антиинфламаторни лекови

Лековите како аспирин, парацетамол и други антиинфламаторни лекови не треба да се земаат на празен стомак бидејќи може да доведат до сериозни дигестивни компликации. Супстанциите што ги содржат овие лекови може да предизвикаат нерамнотежа во слузницата на желудникот и во сериозни случаи да доведат до стомачно крварење. За да ги намалите негативните ефекти на антиинфламаторните лекови врз дигестивниот систем, добро е да ги пиете со малку млеко или многу вода.

Пиење кафе

Ако сте од оние кои сакаат да пијат кафе наутро за да се разбудат, мора да бидете свесни за негативниот ефект од пиењето кафе. Иако кафето е енергичен пијалок, пиењето кафе на празен стомак може да биде штетна навика. Дури и ако кафето е без кофеин, тоа го зголемува производството на киселина во желудникот и може да предизвика металоиди и рефлукс. Ако сакате да го избегнете ова, заменете го кафето со чај или смути кои можат да ви дадат енергија и се поздрави од кафето.

Пиење алкохолни пијалоци


Пиењето алкохолни пијалоци на празен стомак може да биде штетно за црниот дроб, срцето и бубрезите. Телото двапати побрзо го апсорбира алкохолот на празен стомак. Покрај тоа, елиминацијата на неговите токсини е побавно, што предизвикува повисоко ниво на труење со алкохол и посилен мамурлак. Ако поради која било причина пиете алкохолни пијалоци на празен стомак, задолжително јадете ужина веднаш потоа. Исто така, избегнувајте комбинирање на алкохол со кафе бидејќи и двете придонесуваат за дехидрација.

Интензивно вежбање

Постојат многу митови за вежбање веднаш штом ќе се разбудите. Некои веруваат дека вежбањето на празен стомак помага да согорите повеќе калории. Сепак, празен стомак веројатно нема да влијае на бројот на калории што ги согорувате. Напротив, интензивното вежбање во овој случај би можело да ја намали мускулната маса. На телото му требаат хранливи материи за да го започне секој ден, а поради интензивното вежбање пред појадокот, телото ќе ги користи енергетските резерви за одржување на силата. Заменете ги интензивните вежби со оние кои не го стресуваат телото премногу. Исто така, обидете се да изедете барем парче овошје пред вежбање, а доколку имате некакви дигестивни проблеми мора да јадете добро пред вежбање за да спречите компликации.

Пиење сок од лимон

Сокот од лимон содржи многу витамини, минерали и други есенцијални хранливи материи кои се важни за организмот. И покрај овие придобивки, пиењето сок од лимон на празен стомак може да ја иритира слузницата на желудникот, особено во случаи на гастритис или проблеми со дигестивниот систем. Доколку сакате да пиете сок од лимон, измешајте го 1:1 со вода за да го спречите неговото штетно дејство врз желудникот. За време на појадокот најдобро е да се пие сок од лимон или друго цитрусно овошје.

Претходна објава10 вежби за мозокот: лесен начин за подобрување на вашата меморија
Следна објаваВеќе нема да имате проблеми со болки во грбот, вратот и зглобовите: Земете неколку лажици од овој пијалок

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име