Дома Живот Пет причини зошто не треба да ги фрлате пакувањата со силиконски гел

Пет причини зошто не треба да ги фрлате пакувањата со силиконски гел

2268
0

Ако неодамна сте купиле чевли, веројатно сте нашле барем едно мало пакување силика гел во кутијата. Откако накратко се запрашавте зошто вашиот нов ранец содржи мала подлога со предупредувачка етикета, веројатно сте го фрлиле во ѓубре заедно со остатокот од пакувањето.

Сепак, тие пакувања со силика гел се корисни колку што се сеприсутни, и можете да им дадете втор, трет или четврти живот наместо да ги испратите директно на депонија. Но, зошто овие мали пакетчиња се составен дел од секој нов производ? И дали можете повторно да ги користите?

Прво, еве малку позадина за монистра од силициум диоксид. Мониста од силика гел се десикант, категорија на материјал што се користи за одржување на суви производи со привлекување вода на нивната површина (што значи дека ја апсорбираат влагата). Нивната способност да ја апсорбираат влагата спречува производите да бидат оштетени од вода за време на транспортот или на полиците на продавниците, пишува Popular Science.

Овој порозен минерал доаѓа од земјата. Силика се извлекува преку „директен“ процес на рударство со користење на отворени јами или багери, според Роберт Гудин , експерт за минерални производи од Националниот информативен центар за минерали на Геолошкиот институт на САД.

Според нивната функција, пакувањата со силика гел се средство за сушење. Значи, ако овие пакети се фрлат во водни патишта или дури и на копно, тие може да ја исушат околината во која завршуваат, што може да биде проблематично.

Дополнително, силициум диоксид делува како инсектицид за внатрешна и надворешна употреба во форма на прав. Се користи на „складирани жито, сточна храна и украсни растенија; во областите за ракување со храна; но и за домашните миленици и нивните места за живеење/спиење“, се наведува во информативниот лист на Американската агенција за заштита на животната средина.

И покрај нивните застрашувачки предупредувања, пакетите со силика гел генерално се сметаат за нетоксични.

Сепак, трошењето многу време околу силиконот може да доведе до здравствени проблеми. Според Гудин, индустриските работници изложени на силика прашина може да развијат респираторни заболувања доколку ја вдишат.

„Генерално, пакувањата со силика гел изгледаат релативно безбедни за употреба кога не содржат кобалт хлорид“, рече Бехлер. Сепак, треба да избегнувате повторно да ги употребувате овие пакетчиња во близина на храна.

Еве ги корисните начини на кои може да се користи:

 1. Чувајте ги хартиените документи безбедни
  Пасошите, изводите од матичната книга на родените и документите за осигурување се полесни за користење кога не се влажни. Иако можат да преживеат еден круг во машината за перење или сушење, најдобро е да ги чувате на суво место во фиока. Пакетите со силика гел можат да бидат вистински трик за вашата кутија или фиока каде што чувате важни хартии.
 1. Заштитете или ревитализирајте ги електронските уреди
  Ќе ви треба многу за да бидете ефективни, но ако чувате пакети со силика гел спакувани со камери, филм, видео ленти, лаптопи и други електронски уреди и додатоци чувствителни на вода, можете да ги чувате безбедни до следната употреба. Ви падна телефонот или таблетот во када? Обидете се да користите многу пакетчиња со силика гел за да соберете вода од уредот за да ја вратите во живот.
 2. Намалете ги грижите за ‘рѓа
  Металните алатки, жилети или материјали може да рѓосат доколку се изложени на влага. Додадете пакети со силика гел во вашата кутија со алатки за да помогнете во намалувањето на ‘рѓата. Пакетчињата можете да ги користите и за да го намалите оцрнувањето или корозијата на металниот накит, затоа слободно ставете ги во вашата кутија за накит.
 3. Исушете ја влажната патна опрема
  Најглупавиот дел од пливањето е да откриете како да донесете дома влажен костим за капење, но складирањето влажна облека со пакети со силика гел може да помогне да се отстрани таа влага и да се олесни транспортот. Ова исто така важи и за друга опрема за патување; шатори, вреќи за спиење и багаж.
 4. Заштедете уникатни и скапи материјали
  Кожата и спортската опрема може да бидат добри ако малку се навлажни, но премногу изложување на влага може да ги уништи, оставајќи дамки или мувла на овие тешки ткаенини. Сите тие кутии со сезонска облека што ги користите само еднаш годишно, може да се оштетат од влага многу пред да почнете повторно да ги користите и да ја сфатите болната вистина. Пакетите со силика гел сместени во џебови и помеѓу слоевите ткаенина можат да апсорбираат вода пред да се уништи било што.
Претходна објаваДали постои рецепт за намалување и контролирање на стресот?
Следна објаваКако да знаете дали јајцата се расипани?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име