Дома Здравје Пет причини зошто да јадете костени

Пет причини зошто да јадете костени

211
0

Сезоната на костен е во полн ек, може да се печат или приготвуваат дома, а на улица да се стоплиме со кесичка свежо печени костени. Сепак, тие не се само вкусно уживање за студените есенски денови, туку се одлични и за здравјето. Net hr ви претставува пет причини зошто треба да јадете костени.

Костените не содржат глутен, протеин кој често е присутен во житариците, кој кај некои луѓе го нарушува тенкото црево и предизвикува низа симптоми.

Богатство на антиоксиданси

Костените се богати со витамин Ц. Всушност, тоа е единственото јаткасто овошје што го содржи. Силните заби, коски и вени се само дел од придобивките на витаминот Ц. Тие исто така имаат висока содржина на манган, минерал во трагови, па ќе помогнат во побрзо заздравување и заштита од штетните ефекти на слободните радикали. Тие исто така го намалуваат ризикот од некои видови на рак и срцеви заболувања.

Тие носат стабилно ниво на енергија

Костените се богати со јаглехидрати. Но, пред да одлучите да ги избегнувате поради ова, имајте на ум дека овие јаглехидрати имаат сложена структура, па затоа се вари побавно од наједноставните. Тоа значи дека нивото на енергија останува константно, а не како кога се консумираат едноставни јаглехидрати кои нагло го зголемуваат нивото на шеќер во крвта.

Го намалуваат холестеролот

Една порција костени содржи приближно 21 отсто од препорачаната дневна доза на диетални влакна, кои се неопходни за намалување на холестеролот во крвта. Тие се богати и со мононезаситени масни киселини, како што е олеинската киселина. Истражувањата покажуваат дека тие помагаат во балансирање на добриот холестерол (ХДЛ) додека го намалуваат лошиот холестерол (ЛДЛ).

Тие исто така содржат фолна киселина

Една порција костени обезбедува 35 проценти од препорачаната дневна количина на фолна киселина. Фолната киселина е витамин Б растворлив во вода, кој природно се наоѓа во некои намирници, како што се костените. Тој игра важна улога во спречувањето на невролошките оштетувања на фетусот, што го прави идеален избор за бремени жени.

Претходна објаваСурутка – ги топи мастите и го чисти телото
Следна објаваМигрена, кој ја има најчесто и кои се симптомите?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име