Дома Здравје Пет намирници кои не треба да ги консумираме на празен стомак

Пет намирници кои не треба да ги консумираме на празен стомак

311
0

Начинот на кој го започнуваме денот може да има големо влијание на нашата состојба, како и на нашето расположение во текот на денот.

Познатата нутриционистка Рујута Дивекар вели дека денот никогаш не треба да го започнуваме со чај и кафе, пренесува NDTV. Ова може да биде шок за некои кои едноставно не можат без утринска шолја чај или кафе откако ќе станат од кревет, а за некои овие пијалоци помагаат дури и при редовно празнење на дебелото црево.

Меѓутоа, за многу други, чајот или кафето на празен стомак може да резултира со непријатни киселини, мачнини и дехидрација, предупредуваат експертите.

Според нутриционистот Дивекар, најздрав начин да го започнете денот би било да јадете грст бадеми или некои други јаткасти плодови на празен стомак.

Потоа може да следи чаша млака вода, па дури потоа препорачува шолја чај или кафе.

Но, има и намирници за кои тој тврди дека освен кафе и чај, никогаш не треба да ги консумираме на празен стомак, и тоа:

  • газирани пијалоци
  • зачинета храна
  • ладни пијалоци
  • суров зеленчук
  • агруми

Па, сега кога ја имате целата листа, време е да почнете да ги избегнувате.

Претходна објаваБрза торта „на чаши“: Рецепт за скромен и фин десерт од јаболка, гриз и ореви
Следна објаваНе воздржувајте се: Пет причини зошто понекогаш треба добро да се исплачете!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име