Дома Health Пет знаци на сепса: Брзото дејствување може да спаси животи

Пет знаци на сепса: Брзото дејствување може да спаси животи

810
0

Пет знаци на сепса: Брзото дејствување може да спаси животи

Сепсата одзема повеќе животи ширум светот отколку ракот на дојката, дебелото црево и простатата. Поточно, 20 отсто од сите смртни случаи во светот се поврзани со сепса. Состојбата може да убие претходно здрави возрасни и деца за неколку часа, изјави д-р Колин Бег од хуманитарната организација за истражување на сепса FEAT за The Independent.

Сепса се јавува кога нормалната реакција на телото на инфекција ги обзема сопствените ткива и органи. Тоа може да доведе до шок, откажување на органите и смрт, особено ако не се препознае рано и не се лекува навремено.


„Брзата акција и барањето помош навреме може да спаси животи, особено при примарна сепса кај инаку здрави луѓе. Сепсата обично започнува со инфекција , на пример во градите, кожата или урината. Во раните фази, симптомите може да бидат нејасни и тешко да се препознаат дури и од лекарите и медицинските сестри. Проблемот е што симптомите се слични на грипот“, тврди Бег.

Подигнувањето на свеста за сепсата е од витално значење за повеќе луѓе да ги препознаат нејзините знаци.

Двете најсмртоносни бактерии се втора водечка причина за смртност во светот

Висока или ниска температура
Сепсата може да предизвика пациентот да развие висока температура како дел од имунолошкиот одговор на телото, иако во некои случаи тие ќе развијат ниска телесна температура (хипотермија). д-р. Колин Греам истакнува дека хипотермијата кај сепсата е поопасна и носи поголем ризик од смрт отколку кога пациентот ќе развие висока температура.

Неконтролирано тресење
Сепсата може да предизвика пад на телесната температура и силно треперење, што е еден одговор на борбата против инфекцијата и начинот на кој телото се обидува да ја подигне температурата.

Конфузија
Сепсата може да предизвика акутно воспаление и оток, што го отежнува дишењето и доведува до пад на нивото на кислород. „Ниското ниво на кислород во крвта може да предизвика ментална конфузија и делириум“, објаснува Греам.

Намалено мокрење
Како што напредува сепсата, крвниот притисок може да стане многу низок, што значи дека не може да се испумпува доволно крв и кислород до органите на телото. Ова може да предизвика откажување на органите, вели Греам, а кога бубрезите почнуваат да откажуваат, тоа може да доведе до намалена урина.

Дамки или ладни раце и стапала
„За време на сепса механизмот за згрутчување на крвта работи прекувремено. Хранливите материи не можат да стигнат до ткивата на прстите, рацете, рацете, прстите, стапалата и нозете и ткивата на телото почнуваат да умираат“, вели Греам.

Првично, кожата може да изгледа шарена или да добие сина нијанса. Во тешки случаи на сепса, областите на мртвата кожа може да станат црни.

Сепсата е најчеста причина за смрт во болниците.

Лицето со сепса може да не ги покаже сите овие симптоми одеднаш и може да има други симптоми, како што се отежнато дишење и забрзан пулс.

Овие симптоми сами по себе можат да бидат показатели за други здравствени проблеми, но комбинацијата од два или повеќе од нив кои постепено се влошуваат значи дека треба итно да побарате лекарска помош.

„Со секој час одложено лекување, шансите за преживување се намалуваат за повеќе од 7 проценти“, нагласи Греам.

Претходна објаваНАУЧНИЦИТЕ ОТКРИЛЕ ШТО Е НАЈВАЖНО ВО ФЛЕРТОТ! Еве како да ја совладате техниката на заведување!
Следна објаваМАЖИТЕ кои ги поседуваат овие особини се најдобрите ТАТКОВЦИ! Дали сте меѓу нив?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име