Дома Психолошки совети Пет едноставни начини за подобрување на функцијата на мозокот и изострување на...

Пет едноставни начини за подобрување на функцијата на мозокот и изострување на мислите

265
0


Психолозите советуваат да го одржувате вашиот мозок здрав за да ги изостри мислите. Но, како да се подобри функцијата на мозокот?

Мозокот контролира сè. Без разлика дали станува збор за жива дискусија, подготовка за испит или пишување поезија. Вашата изведба во голема мера зависи од вашата ментална состојба. Затоа, психолозите советуваат да го одржувате вашиот мозок здрав за да ги изостри мислите. Но, како да се подобри функцијата на мозокот?
Не постои комплициран начин за подобрување на функцијата на мозокот. Чекорите се во основа едноставни, и можете да ги користите за да ја подобрите сопствената работна интелигенција. Еве неколку совети:

 1. Одржувајте го вашето тело активно
  Многу луѓе не сфаќаат дека во здраво тело има и здрав ум. Многу студии ја покажаа врската помеѓу телото и умот и заклучија дека колку е физички помалку активна личност, толку е послаба неговата моќ на мозокот, пренесува stratego.hr .
  Вежбањето ја стимулира циркулацијата и го активира мозокот. Тоа не значи дека треба да се потите како луд; доволно е и 20 минути брзо одење на ден.
 2. Организирајте ги податоците
  Вашиот мозок обожава ред и потешко памети работи што не се подредени. Затоа, треба да одвоите време да ги организирате потребните податоци за полесно да се запомните. Колку е покомплексен материјалот, толку е поважна организацијата.
 3. Направете предизвици за себе
  Ова е една од најважните работи што треба да ја направите ако сакате да ја подобрите функцијата на вашиот мозок. Ако играте премногу безбедно и живеете во зона на удобност, вашата ментална острина малку ќе опадне.
  Мозокот станува мрзлив кога е удобен, затоа треба од време на време да го стимулирате со нови предизвици. Не плашете се да фрлите нови проекти и вложувања во вашата фирма.
 4. Вежбајте го вашиот мозок
  Постојат типични вежби кои го стимулираат вашиот мозок и го подобруваат протокот на мисли. Играјте судоку, двојно враќање назад или решавајте крстозборки.
  Можете дури и да ја извлечете својата колекција задачи по математика од плакарот, бидејќи вежбањето математика е еден од најдобрите начини да го натерате мозокот да работи. Од суштинско значење е да се одржува мозокот активен, енергичен и остар.
 5. Како да се подобри функцијата на мозокот: со читање
  Колку повеќе читате, толку подобро ќе бидат вашите мисли и перцепции. Вметнете најмалку дваесет страници книга по ваш избор во дневниот распоред. Исто така, прочитајте весници, списанија и Интернет портали.
  Кога ќе го нахраните мозокот со нови информации од различни извори, ќе развиете разум, знаење и перцепција.
  Покрај овие пет совети, важно е и да се храните здраво, да пиете многу вода и да спиете минимум 7 часа ноќе. Лекарите советуваат и омега 3 масни киселини, и неодамна кофеин. Бидете смирени, фокусирани и подобрете ја функцијата на мозокот.
Претходна објаваВкусна овесна каша со семе од чиа
Следна објаваЕве како можете да се храните здраво дури и кога немате време…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име