Дома Health ПЕТ ЕДНОСТАВНИ ВЕЖБИ ЗА ВКОЧАНЕТ ВРАТ кои можете да ги правите дома!

ПЕТ ЕДНОСТАВНИ ВЕЖБИ ЗА ВКОЧАНЕТ ВРАТ кои можете да ги правите дома!

317
0

ПЕТ ЕДНОСТАВНИ ВЕЖБИ ЗА ВКОЧАНЕТ ВРАТ кои можете да ги правите дома!

Важно е да не претерувате со движењата и да не изведувате вежби кои предизвикуваат болка или непријатност. Ако имате силна вкочанетост на вратот или ако болката се влошува, посетете го вашиот лекар или физиотерапевт…
Еве неколку вежби кои можат да помогнат при вкочанетост на вратот :


Ротација на главата
Полека ротирајте ја главата во круг, прво во една, а потоа во друга насока. Чувајте ги рамената опуштени и не претерувајте со движењата.

Навалување на главата
Навалете ја главата кон едното рамо додека чувствувате благ притисок на страната на вратот. Држете ја позицијата 10-15 секунди, а потоа повторете на другата страна.


Подигнување на брадата

Гледајте право напред, а потоа полека повлечете ја брадата кон вратот колку што можете без да чувствувате болка. Држете ја оваа позиција неколку секунди пред да се вратите на почетната позиција.


Рамената до ушите
Подигнете ги рамената до ушите колку што можете повисоко и задржете ја положбата 5-10 секунди, а потоа опуштете ги рамената. Повторете ја оваа вежба неколку пати.

Истегнување на вратот
Седнете исправено и ставете ги рацете на задниот дел од главата. Полека притиснете ја главата надолу додека нежно го држите задниот дел од вратот со прстите. Држете ја позицијата 10-15 секунди пред да се вратите на почетната позиција.

Претходна објаваДАЛИ СТЕ СЛУШНАЛЕ ДЕКА КАФЕТО СО ДОДАВАЊЕ НА ЛИМОН ПОМАГА ЗА СЛАБЕЕЊЕ? Нутриционист открива која е ВИСТИНАТА
Следна објаваКОЛАЧИЊА СО ЧОКОЛАДО И КИКИРИКИ! Слаткото задоволство за кое сонувавте!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име