Дома Parents and children Педијатрите откриваат кои работи никогаш не треба да ги чуваат во својот...

Педијатрите откриваат кои работи никогаш не треба да ги чуваат во својот дом

248
0

Педијатрите откриваат кои работи никогаш не треба да ги чуваат во својот дом
Важно е да се биде внимателен.

Речиси секоја соба во домот има потенцијално опасни предмети, вклучително и некои на кои можеби никогаш нема да помислите, пренесува Insider, кој решил да разговара со неколку педијатри за тоа како ги обезбедувале своите домови кога имале деца и кои предмети никогаш нема да ги задржат дома.

Колку газирани пијалаци можат да пијат децата на ден? Ќе се изненадите

„Дури и ако мислите дека сте направиле навистина добра работа за да го заштитите домот за да не се повредат децата, тие сепак можат да најдат начини да го направат тоа, па затоа е многу важно да се биде внимателен“, рече др. Крупа Плејфорт, педијатар од Вирџинија и мајка на две деца.

Имено, постојат работи кои педијатрите никогаш не би ги имале во својот дом, а тоа се следните потенцијални опасности:

незаштитени базени, прозорци и фиоки за лекови
нестабилен голем мебел
голем телевизор кој не е поставен на ѕид
ролетни кои имаат долги жици
играчки, гнезда и кадифени играчки во креветчето на бебето
незаштитени плакари со потенцијално опасни предмети како што се производи за чистење, ножеви и детергенти
незаштитени приклучоци

Како што објаснуваат педијатрите, секоја од овие ставки претставува потенцијален ризик од повреда.

Претходна објаваБОГАТО СО АНТИОКСИДАНСИ: Тоа прекрасно какао
Следна објаваПолна со витамини и минерали: Дали би пробале маска за лице од кисела зелка?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име