Дома Твој Готвач Пастрмка од рерна (РЕЦЕПТ)…

Пастрмка од рерна (РЕЦЕПТ)…

569
0

Рибата е една од најздравите намирници на планетата. Богата е со хранливи материи како протеини и витамин Д. Исто така е богат извор на омега-3 масни киселини кои се исклучително важни за нашето тело и мозок. Ние ви предлагаме одличен рецепт на пастрмка од рерна…

Состојки:

 • 4 пастрмки,
 • 1 главица црвен кромид,
 • 4 чешниња лук,
 • 1 морков,
 • магдонос,
 • сол, бибер,
 • рузмарин,
 • ловоров лист,
 • лимон,
 • маслиново масло,
 • малку бело вино,

Подготовка:
Исчистете ги и посолете ги пастрмките.
Ситно исечкајте ги кромидот, лукот и магдоносот, покрупно изрендајте го морковот, додадете сол, бибер и масло, а потоа измешајте се убаво и наполнете ги пастрмките.
Тавата добро подмачкајте ја, па наредете ги рибите, прелијте со маслиново масло и бело вино.
Додадете малку рузмарин, ловоров лист и печете на 200 степени додека не поруменат.
За време на печењето, повремено прелијте ги со маснотиите од тавата.
Исцедете лимон над пастрмката и сервирајте со рендан компир со блитва или со ориз.

Претходна објаваРецепт за здрав пијалок од целер…
Следна објаваПравославните верници го слават Благовец…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име