Дома Твој Готвач Палента со спанаќ…

Палента со спанаќ…

210
0


Едноставно, брзо, многу здраво и вкусно.

Состојки:
3 јајца
100 гр свеж спанаќ
100 гр павлака
70 мл млеко
120 гр сирење фета
50 мл масло
1 кромид
70 гр палента
сол, бибер, масло за премачкување на калапот

Постапка:

1 .Исечете го спанаќот што е можно посито. Потоа измешајте го со сите состојки и измешајте сè добро со лажица. Зачинете по вкус со сол и црн пипер. Подмачкајте кружен сад 20-24 см со масло, посипете со малку палента и истурете ја смесата.
2 . Печете го во загреана рерна на 180 степени 20-25 минути. Послужете со салата по желба и чаша јогурт.

Претходна објаваЗаменете го прашалникот со број и решете ја математичката задача…
Следна објаваШто не знаете за среќата?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име