Дома Health Очите можат да покажат дека нешто не е во ред со мозокот

Очите можат да покажат дека нешто не е во ред со мозокот

594
0

Очите се директно поврзани со нашиот мозок и можат да обезбедат важни информации за нашето здравје и когнитивните функции.

„Приближно 70 отсто од мозокот е поврзан со видот, а околу 80 отсто од сите сетилни информации добиваме преку очите, така што мрежницата складира информации за невролошката состојба“, открива Роберт Лејман, офталмолог и додава дека очите се прв во многу невролошки нарушувања.знак кој може да открие нарушувања.

Заматен вид


Заматен вид може да биде предизвикан од голем број проблеми, од кои некои многу лесно се откриваат – тоа може да ве мачи потребата од нови очила или клима уредот. Но, некои причини се многу посериозни.

Може да бидат вклучени и рефрактивни грешки, дисфункција на бинокуларен вид, системска болест на очите или некои поопасни причини како што е тумор на мозокот“, предупредува Лејман.

Друга потенцијално опасна причина за заматен вид може да биде мултиплекс склероза, која може да предизвика воспаление по должината на нервот што ги поврзува очите и мозокот, наречен оптички нерв, пишува WebMD.

„Ова ќе предизвика состојба наречена оптички невритис што може да предизвика заматен вид, неможност за препознавање бои и болка при движење на окото“, додава докторот.

Често вели дека може да се појави само на едното око, а може да биде придружена и со други симптоми како замор, вртоглавица и чувство на слабост.

Двоен вид


Во цртаните филмови често гледате како ѕвезди се појавуваат пред вашите очи кога ќе ја удрите главата, но всушност, визуелните симптоми се чест симптом на повреда на мозокот.

„Околу 90 проценти од пациентите со трауматски повреди на мозокот ќе страдаат од визуелни нарушувања. Симптомите не се секогаш видливи, но тие исто така може да вклучуваат двоен вид, чувствителни очи и дамки на сликата“, објаснува д-р Лејман.

Тој наведува дека е важно да ве прегледа очен специјалист доколку сте доживеале некаква траума на главата, без разлика колку таа изгледа мала, бидејќи тие можат да влијаат и на вашиот вид, а дијагноза ќе може да даде само експерт.

Губење на видот


„Очите содржат елементи на периферниот нервен систем, па затоа складираат и важни информации за невролошкото здравје. Со други зборови, вашите очи можат да кажат многу за здравјето на целото тело, вклучувајќи го и мозокот“, вели докторот. Кога ќе дојде до губење на видот, може да се работи за одлепување на мрежницата, но понекогаш може да биде симптом на тумор на мозокот.

„Ако има тумор на мозокот, тој може да го притисне оптичкиот нерв, па може да дојде до слепило. Кај многу пациенти губењето на видот се јавува постепено, почнува со заматен вид, двојно гледање, а како што расте туморот, ќе притиска на оптичкиот нерв и предизвикуваат влошување на видот“, објасни тој.

Намален периферен вид


Кога гледаме нешто надвор од аголот на окото, користиме периферен вид. И кога ќе се појават некои промени, кои вклучуваат намалена способност за периферен вид, тоа може да биде сигнал за Алцхајмерова болест.

„Многу луѓе кои имаат Алцхајмерова болест може да имаат и критично оштетување на видот каде што всушност нема проблем со очите, но мозокот не ги обработува добро визуелните информации“, вели Кендра Фароз, научник во центарот NRTC во Америка.

Мозокот не може да го протолкува она што се гледа, а Фароу објаснува дека состојбата може да се опише како гледање низ цевка. Доколку забележите промени во вашиот периферен вид или какви било промени кои ве загрижуваат, задолжително консултирајте се со лекар што е можно поскоро, пишува Ordinacija, пренесува N1 Загреб.

Претходна објаваШто се случува со вашето тело кога често јадете туна
Следна објаваЕве што се случува ако често јадете кикирики

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име