Дома Живот Откријте 8 природни и ефикасни начини да се справите со несаканите мириси

Откријте 8 природни и ефикасни начини да се справите со несаканите мириси

199
0

Непријатните и застоени мириси можат да го направат вашиот дом валкан и запоставен. Повеќето луѓе користат нездрави спрејови за да прикријат мириси полни со опасни хемикалии. Откриваме 8 природни трикови за да ги отстраните непријатните мириси од собата.

Мелено кафе

Купете готово мелено кафе или мелете го сами. Ставете го во сад и ставете го на погодно место во собата. Кафето ќе апсорбира непријатни мириси и ќе ја наполни просторијата со фантастична арома.

Лимон

Можете да го користите за чистење на туш кабина и отстранување на сапуница, а во комбинација со прашок за пециво или сода бикарбона, успешно исчистете го тоалетот.

Домашни колачиња

Печете вкусни колачиња или торта. Покрај неодоливиот мирис што ќе го преплави вашиот дом, семејството ќе ви биде неизмерно благодарно.

Цимет

Наполнете сад со вода и ставете стапчиња цимет во водата. Гответе неколку минути додека мирисот се шири во сите простории на вашиот дом.

Домашен освежувач на простори

Сè што ви треба е сок од вар, вода и сода бикарбона. Овие состојки ги неутрализираат мирисите и носат свежина!

Цвеќиња

Купете букет цвеќе и ставете го во вазна. Цветовите служат како прекрасен декор и мирисаат одлично.

Направете торби со мирис

Наполнете платнени вреќи со вашите омилени сушени цвеќиња и зачини и ставете ги во вашата гардероба.

Направете миризливо масло

Додадете неколку капки од омилениот мирис на есенцијално масло во бадемовото масло. Чувајте го во стаклено шише и чувајте го подалеку од дофат на деца и домашни миленици.

Претходна објаваПодгответе ги стапалата за летни чевли!
Следна објаваПодолг сон за време на викендите е добар за организмот!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име