Дома Interesting Откријте како да направите домашен ладен чај…

Откријте како да направите домашен ладен чај…

416
0

Летната жештина е поднослива на море и на плажа, но во градот постојано бараме начини да се освежиме. Препорачливо е да се избегнува мрсна и пржена храна и други тешки оброци, газирани сокови, алкохол, да се бара сенка, да се носи лесна и воздушна облека и да се избегнува директна изложеност на сонце помеѓу 10 часот наутро и 17 часот.

Без оглед каде сте или што јадете, спасот секогаш можете да го најдете во домашниот и здрав ладен чај.

Правењето ладен чај е едноставно и има бесконечен број варијации. Може да го подготвите од билни чаеви и овошни чаеви, засладени или незасладени или во комбинација со свежо исцедени агруми.

Подготовка на леден чај,

Истурете четири чаши топла вода над две кесички чај и оставете да трае 3 до 5 минути. Отстранете ги кесичките со чај и засладете со мед или шеќер. Промешајте ги коцките мраз за да се излади чајот. Додадете исечен лимон и чувајте во фрижидер.

Можете да исечете ананас, праски и киви во подготвениот ладен чај и да го оставите неколку часа за овошјето да ја ослободи аромата. После тоа, исцедете го чајот, изедете го овошјето и дајте му на телото дополнително освежување.

Рецепт за ладен чај од праска,

За овој летен пијалок, потребни ви се само неколку состојки:

 • 2 кесички чај по ваш избор,
 • 3 лажици мед,
 • сок од лимон,
 • 2 праски,
 • неколку коцки мраз,
 1. Истурете четири чаши топла вода во бокал, додадете 2 кесички чај и оставете 3 до 5 минути.
 2. Додадете мед и сок од половина лимон. Оставете чајот да се излади на собна температура.
 3. Измијте ги и исечете ги праските. Оставете неколку парчиња праска целина, а остатокот изблендирајте го во пире и процедете.
 4. Откако чајот ќе се олади, додадете пире и парчиња праска, промешајте и ставете го во фрижидер 30 минути.
 5. Додадете коцки мраз пред сервирање.
 • Наместо праски, можете да користите какво било овошје по ваш избор.
Претходна објаваСо овие трикови можете да откриете дали месото е расипано…
Следна објаваСовети за да научите како да се сакате себе си…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име